Land Rover Discovery – model doskonały?

W 1987 roku firma Land Rover podjęła decyzję, by stworzyć samochód, który zajmuje miejsce w ofercie firmy pomiędzy surowym Defenderem, a luksusowym Range Roverem. Już dwa lata później rozpoczęto produkcję nowego Land Rovera Discovery, a w 2012 roku stworzono jego milionowy egzemplarz. To okazja, by na nowo odkryć najbardziej wszechstronny model Land Rovera.

Rok 1989 to bardzo ważna data, szczególnie dla motoryzacji. Od tego momentu rozpoczęła się produkcja Land Rovera Discovery. To samochód rewolucyjny, najbardziej wszechstronny i uniwersalny. To jedna z nielicznych, jak nie jedyna udana próba połącznia samochodu do jazdy w terenie oraz na drogach utwardzonych. Model Discovery został bowiem stworzony zarówno do brodzenia w wodzie, wdrapywania się i przemierzania bezdroży, jak również jako komfortowy samochód rodzinny. To jego środowisko naturalne.
Najnowsza generacja Odkrywcy
Rok 2009 to data przełomowa. Świat ujrzał nowy model Discovery 4 – samochód idealny, dopracowany w każdym calu, odmieniony, terenowy. I jeszcze bardziej uniwersalny. Długa jazda autostradą to wręcz przyjemność dla kierującego tym pojazdem, a w przypadku samochodów terenowych nie jest to wcale oczywiste. Duże niemieckie SUV’y klasy premium kochają autostrady, ale w terenie to właśnie Land Rover Discovery 4 użyczy im opcjonalnej wyciągarki i własnego napędu, by umożliwić jak najszybsze znalezienie się znów na twardym asfalcie. Gdzie uniwersalność? Wobec powyższych Land Rover Discovery 4 stanowi klasę samą dla siebie. Niczego nie udaje. Potwierdzeniem tego faktu jest także to, że od czasu swojej premiery model Discovery zgromadził na koncie ponad 200 nagród motoryzacyjnych.
Przegląd techniczny
W roku modelowym 2012 nowość w Land Roverze Discovery 4 stanowi 8 biegowa skrzynia, dostępna na rynkach z wymaganą normą emisji spalin EU5. Mocniejsza wersja znanej trzylitrowej jednostki w połączeniu z nową skrzynią biegów generuje 256KM, zamiast 245KM, przy jednoczesnym obniżeniu emisji CO2 z 244g/km na 230g/km. Potrafi zmienić bieg w ciągu 200 ms. Jej prędkość działania przypomina raczej najszybciej działające skrzynie dwusprzęgłowe, przy jednoczesnym zachowaniu kultury pracy klasycznego automatu. 8HP70, bo taki symbol nosi nowa 8-biegowa skrzynia, dopasowuje prędkość obrotową silnika do obrotów turbiny w celu uzyskania nienagannie płynnej redukcji, która w razie potrzeby (np. podczas wyprzedzania) nastąpić może nawet o 6 przełożeń.
Serce modelu Discovery 4
W gamie modelowej na 2012 rok nie zabrakło pięciolitrowej jednostki V8, która pracuje w połączniu z uaktualnioną 6-biegową skrzynią. Inżynierowie Land Rovera zadbali także o zmianę prędkości przekładni przez ograniczenie poślizgu sprzęgła. Zabieg ten nie tylko wpłynął pozytywnie na osiągi i przyjemność z jazdy tym modelem, ale również na zużycie paliwa i emisję spalin. Samego silnika V8 nie trzeba przedstawiać: to benzynowy, pięciolitrowy majstersztyk. Jest aksamitny i tak cichy, że wydaje się być nieobecny, jednak kiedy zachodzi potrzeba staje się dynamiczny i mocny. Bardzo przydatnym dodatkiem jest system Hill Start Assist, dostępny bez ingerencji kierowcy, który pozwala podczas ruszania pod górę na spokojne przeniesienie nogi z pedału hamulca na pedał gazu.
Wyjątkowy jubileusz
Konsekwentne realizowanie od 1989 roku projekty Discovery, wraz z ogromnym zainteresowaniem najnowszą generację tego modelu, zostały zwieńczone wyprodukowaniem milionowego egzemplarza. Jest to idealna okazja na coś spektakularnego. Takim wydarzeniem jest wyprawa milionowego Land Rovera Discovery z Birmingham do Pekinu, której celem jest zebranie miliona funtów dla Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) na pomoc dla Ugandy. Po drogach i bezdrożach, asfalcie, wodzie i śniegu, 50 dniowa podróż zaplanowana przez Wielką Brytanię, Francję, Szwajcarię, Włochy, Węgry, Ukrainę, Rosję, Kazachstan, Turkmenistan, Uzbekistan, Kirgistan dotarła do stolicy Chin – Pekinu. Wyprawa zakończy się 23 kwietnia po przejechaniu 13 000 km. Wszystko dla uczczenia projektu unikalnego, jedynego w swoim rodzaju – Land Rovera Discovery, który wraz z wyprodukowaniem milionowego egzemplarza wpisał się jako ikona do historii motoryzacji

Informacje dodatkowe:
Land Rover to brytyjski producent samochodów terenowych przeznaczonych zarówno na rynek cywilny, jak i wojskowy. Pierwsze Land Rovery powstały w roku 1948. Początkowo były wytwarzane przez firmę Rover, a od roku 1975 Land Rover stał się niezależną marką. W 1994 roku markę Land Rover przejął koncern BMW, który w roku 2000 sprzedał go do koncernu Ford Motor Company. W 2008 roku Land Rover stał się własnością indyjskiego koncernu Tata Motors. Obecnie siedziba firmy mieści się w Gaydon, w Wielkiej Brytanii.
Podstawowy model Land Rover Defender, produkowany nieprzerwanie od 1948 roku, jest znany z doskonałej trwałości i ponad przeciętnych możliwości jazdy w ciężkim terenie. Od 1970 roku firma produkuje także bogato wyposażone samochody Range Rover. Obecnie modele samochodów Land Rover to: Discovery 4, Freelander 2, Range Rover, Range Rover Sport, Range Rover Evoque, Defender.
W 2009 roku Land Rover zaprezentował koncepcyjny model LRX. Jego oficjalna premiera jako Range Rovera Evoque miała miejsce w sierpniu 2010 roku. Jest to najmniejszy, najlżejszy i jednocześnie najbardziej ekologiczny samochód marki. .

Więcej informacji na temat marki Land Rover znajdą Państwo na www.landrover.pl