fbpx
Strona głównaPozostałeKomunikat w sprawie kar za przekroczenie kwoty mlecznej

Komunikat w sprawie kar za przekroczenie kwoty mlecznej

Powodzeniem zakończyły się prowadzone przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozmowy z Komisją Europejską zmierzające do zmniejszenia finansowego obciążenia indywidualnych producentów mleka opłatą za przekroczenie krajowej ilości referencyjnej dostaw w roku kwotowym 2005/2006.

W dniu 12 października 2006 r. Komitet Zarządzający ds. Mleka i Przetworów Mlecznych przyjął jednogłośnie projekt rozporządzenia Komisji Europejskiej sankcjonujący nowy podział kwoty mlecznej dla Polski pomiędzy dostawy i sprzedaż bezpośrednią. Powyższa decyzja jest wynikiem złożenia przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 3 października 2006 r. do Komisji Europejskiej wniosku o dostosowanie podziału krajowych ilości referencyjnych między dostawy a sprzedaż bezpośrednią, polegające na powiększeniu dla roku kwotowego 2005/2006 krajowych ilości referencyjnych dostaw o 87 603 662 kg i jednoczesnym zmniejszeniu o tą samą wielkość krajowych ilości referencyjnych sprzedaży bezpośredniej.
Korekta wysokości krajowej ilości referencyjnej dostaw i sprzedaży bezpośredniej obniża znacząco łączną opłatę za rok kwotowy 2005/2006 z kwoty ok. 350 mln PLN na ok. 243 mln PLN. Dla producentów mleka oznacza to, że opłata za przekroczenie indywidualnej ilości referencyjnej w okresie 2005/2006 ulegnie zmniejszeniu z poziomu ok. 0,56 PLN/kg do ok. 0,39 PLN/kg.
Pilne opublikowanie ww. rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, o co również zwróciło się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do Komisji Europejskiej, pozwoli na szybkie wydanie decyzji dla producentów mleka zmniejszających wysokość opłaty, jak również dokonanie podziału krajowej rezerwy.

źródło: biuro prasowe MRiRW

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.