fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychKE: wyprodukujemy w tym roku mniej zbóż

KE: wyprodukujemy w tym roku mniej zbóż

Według szacunków Komisji Europejskiej  całkowita produkcja zbóż w Polsce wyniesie w tym roku 33,26 mln t, czyli o 4 proc. mniej niż w 2021 roku.

– W skali roku spadną zbiory wszystkich zbóż z wyjątkiem jęczmienia. Jednocześnie tegoroczne zbiory powinny być nadal o 4,4 proc. powyżej średniej 5-letniej. Niższa niż rok temu produkcja będzie konsekwencją gorszego plonowania w związku z deficytem opadów na wielu obszarach naszego kraju – informuje na podstawie szacunków KE Andrzej Bąk z Internetowej Giełdy Rolnej  e – WGT.

Według ekspertów KE krajowe zbiory jęczmienia szacowane są na 3,38 mln t i będą aż o 11,9 proc. większe od ubiegłorocznych i 7,3 proc. powyżej średniej.

Zbiory pszenicy miękkiej prognozowane  są na 11,53 mln t, czyli o blisko 5 proc. mniej niż rok temu i tylko 0,6 proc. poniżej średniej.

Natomiast według unijnych analityków wielkości produkcji – kukurydza – zmniejszy się o 5,9 proc.- r/r, do 7,0 mln t, ale będzie o 43 proc. większa od średniej 5-letniej, a  tegoroczne zbiory pszenżyta  wyniosą 5,1 mln t i  będą o 7,1 proc. poniżej ubiegłego roku.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.