fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyKE: Koniec ery prostowania ogórków!

KE: Koniec ery prostowania ogórków!

Nowe przepisy dotyczące norm jakości handlowej dla owoców i warzyw weszły w życie od 1 lipca. Tym samym, jak powiedziała Mariann Fischer Boel, Komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, nadszedł konie ery prostowania ogórków. Jedną z najistotniejszych zmian przewidzianych w nowelizacji do rozporządzenia (WE) nr 1580/2007 jest ograniczenie zakresu tzw. szczegółowych norm handlowych określających m.in. kształty i rozmiary niektórych owoców i warzyw.

Produkty niespełniające norm handlowych określających m.in. kształty i rozmiary, będą mogły być sprzedawane na rynku UE z odpowiednią adnotacją, iż tych norm nie spełniają i są przeznaczone do przetworzenia”. Nowe przepisy przewidują, że szczegółowe normy handlowe będą obejmowały produkty najważniejsze z punktu widzenia wartości ich obrotu w handlu wewnątrz i pozawspólnotowym. Do tej pory normy te obowiązywały wobec 36. gatunków owoców i warzyw. Aktualnie dotyczą 10 produktów: jabłka, owoce cytrusowe, kiwi, sałata, endywia o liściach kędzierzawych i endywia o liściach szerokich, brzoskwinie i nektaryny, gruszki, truskawki, papryka słodka, winogrona stołowe, pomidory.”

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.