Już po raz 24 rozpoczęły się w Poznaniu targi Polagra

W tym roku Międzynarodowe Targi Przemysłu Spożywczego Polagra – Food rozpoczynają wielką przemianę. Jednocześnie odbywają się trzy imprezy wystawiennicze: Polagra – Food, Polagra – Tech oraz Międzynarodowy Salon Dodatków do Żywności. Otwarcia dokonał minister rolnictwa i rozwoju wsi Wojciech Mojzesowicz. A już w ostatni weekend września odbędą się Międzynarodowe Targi Hodowli Ogrodnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Farma 2007. N

W tym roku w targach bierze udział ponad 1300 firm z 37 krajów. Zajmują one powierzchnię ponad 35 tys. m2. Będzie tu wiele nowości. Po raz pierwszy można będzie obserwować na żywo produkcję wędlin, podczas tzw. Warsztatów Wędliniarskich. Odbędzie się także 13 Forum Rzeźników i Wędliniarzy. Zostanie rozegrany finał najważniejszego polskiego konkursu kulinarnego o Kulinarny Puchar Polski. Odbędą się półfinały Mistrzostw Świata w Piekarstwie. Będzie też specjalna wystawa produktów dla dzieci. Nie zabraknie ciekawych seminariów i spotkań.

Uroczyste otwarcie targów poprzedziła konferencja prasowa ministra Wojciecha Mojzesowicza oraz prezesa MTP Przemysława Trawy.

Minister poinformował dziennikarzy o rozmowach dotyczących zmian w organizacji rynku mleka, odbytych z ministrami rolnictwa krajów Unii Europejskiej oraz komisarzem ds. rolnictwa Marian Fischer Boel podczas wizyt w Nitrze i w Kownie. W zakresie przydzielonych nam kwot mlecznych Traktat Akcesyjny jest dla Polski krzywdzący, a na świecie obserwujemy coraz większe zainteresowanie przetworami mlecznymi, dlatego wystąpiłem o zwiększanie przysługującej nam kwoty. Propozycja moja przewiduje zwiększanie kwoty corocznie przez 8 lat o około 5%. Tak, aby w 2013 roku nasz limit zwiększył się o 35 – 40 % .” – powiedział minister. Szef resortu rolnictwa poinformował, że zwrócił się również do urzędników UE o nie przeciąganie prac legislacyjnych i administracyjnych przy wprowadzaniu nowych rozwiązań, bo to szkodzi i przetwórcom, i rolnikom.

Targi Polagra – Food potrwają do 20 września.

źródło: ministerstwo rolnictwa
opr. MS, Wrp.pl

N”