fbpx

Joskin ma 40 lat

W tym roku Grupa Joskin obchodzi swoje 40 urodziny. Oficjalne obchody odbyły się w dniach 19 i 20 listopada w sercu firmy, czyli zakładzie w Soumagne w Belgii. Joskin to dobrze znana marka także w Polsce. Posiada swój zakład w Trzciance (Wielkopolska). W przyszłym roku polski oddział również będzie obchodził swój jubileusz. N

Firma Joskin powstała w roku 1968 w Belgii, jako przedsiębiorstwo zajmujące się pracami rolnymi. Jego założycielem i właścicielem do dnia dzisiejszego jest Victor Joskin (na zdjęciu) – syn rolnika z Herve. Firma ma charakter rodziny. W jej zarządzie zasiada żona oraz troje dzieci V. Joskina.

Pierwszy wóz asenizacyjny powstał dopiero w roku 1984 – dziś to sztandarowy produkt firmy oferowany w 7 gamach liczących 57 typów oraz 9 modeli oprzyrządowania, obejmujących 47 typów oraz setek opcji.

Grupa Joskin posiada 4 wyspecjalizowane zakłady produkcyjne, których łączna powierzchnia zajmuje 91,5 tys. m2. Rocznie przerabia się w nich 15 tys. ton stali. Serce firmy to fabryka SCIMA w Soumagne w Belgii. Tam znajdują się główne biura techniczno-inżynieryjne. W zakładzie dokonuje się głównie obróbki stali tj. prasowania, toczenia, obróbki i spawania. Znajdują się w nim także lasery do cięcia stali. Tam powstają największe zbiorniki w ofercie firmy, czyli te o pojemności do 26 tys. litrów.

Podczas wizyty w Belgii dziennikarze mogli zwiedzić także zakład Spaw Tech, w którym odbywa się spawanie materiałów do beczek i przyczep do transportu bydła. Ciekawostką jest fakt, że w zakładzie tym, którego powierzchnia wynosi 4,5 tys. m2, pracuje wielu spawaczy z Polski.

Zakłady opuszcza gama maszyn, która obejmuje cztery główne linie: maszyny do rozprowadzania ścieków hodowlanych (wozy asenizacyjne, aplikatory do gnojowicy, rampy rozlewające, roztrząsacze obornika), maszyny transportowe (przyczepy rolnicze, przyczepy do transportu bydła, przyczepy objętościowe i zbiorniki na wodę), program Cargo (transportery wielofunkcyjne pozwalające na montowanie na jednej ramie niektórych elementów do rozlewania i transportu) oraz sprzęt do uprawy łąk (kosiarki do niedojadów, rozdrabniarki i spulchniarki łąk).

W tym roku zakłady Grupy Joskin opuści 2,5 tys. wozów (z tego 1,2 tys. ma powstać w Polsce).

Joskin Polska rozpoczął działalność w 1999 roku, kupując byłą Fabrykę Domów w Trzciance. Obecnie zakład zatrudnia 200 pracowników. W Trzciance produkuje się wozy asenizacyjne od 5 do do 12 tys. litrów, wywrotki, przyczepy do bydła i aplikatory. Tylko w przypadku beczek produkcja sięga 500 sztuk rocznie. Obrót krajowy polskiej filii w roku 2008 ma wynieść 20 mln zł. W przyszłym roku Joskin Polska będzie obchodził 10-lecie. Na razie Trzcianka wygląda jak wielki plac budowy. Budowany jest parking dla pracowników, nowa droga dojazdowa, kolejne hale i linia malarska, a także magazyn, który pomieści 360 maszyn. Powierzchnia fabryki wzrośnie do 34 tys. m2 (obecnie wynosi 23 tys. m2). Zakończenie inwestycji jest planowane na przyszły rok – kiedy to Joskin Polska będzie obchodził 10-lecie.

Ciekawostką jest fakt, że Joskin zajmuje się również sprzedażą maszyn 10 innych producentów rolnych m.in.: Krone, Lemken, Rauch czy Sulky. Obroty firmy wyniosły w 2007 roku ponad 70 mln euro. Na przestrzeni ostatnich lat znacznie zwiększył się także eksport, który wzrósł w ostatnich 3 latach blisko o 100%. To głównie zasługa fabryki w Trzciance i Borges (Francja), które są efektem międzynarodowego rozwoju Grupy. Aktualnie 84% maszyn produkowanych przez Joskina jest sprzedawana poza Belgią. Obroty Grupy w 2011 roku maja sięgnąć 150 mln euro.

tekst i foto: Marcin Simiński/Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.