fbpx

Joskin ma 40 lat

W tym roku Grupa Joskin obchodzi swoje 40 urodziny. Oficjalne obchody odbyły się w dniach 19 i 20 listopada w sercu firmy, czyli zakładzie w Soumagne w Belgii. Joskin to dobrze znana marka także w Polsce. Posiada swój zakład w Trzciance (Wielkopolska). W przyszłym roku polski oddział również będzie obchodził swój jubileusz. N

Firma Joskin powstała w roku 1968 w Belgii, jako przedsiębiorstwo zajmujące się pracami rolnymi. Jego założycielem i właścicielem do dnia dzisiejszego jest Victor Joskin (na zdjęciu) – syn rolnika z Herve. Firma ma charakter rodziny. W jej zarządzie zasiada żona oraz troje dzieci V. Joskina.

Pierwszy wóz asenizacyjny powstał dopiero w roku 1984 – dziś to sztandarowy produkt firmy oferowany w 7 gamach liczących 57 typów oraz 9 modeli oprzyrządowania, obejmujących 47 typów oraz setek opcji.

Grupa Joskin posiada 4 wyspecjalizowane zakłady produkcyjne, których łączna powierzchnia zajmuje 91,5 tys. m2. Rocznie przerabia się w nich 15 tys. ton stali. Serce firmy to fabryka SCIMA w Soumagne w Belgii. Tam znajdują się główne biura techniczno-inżynieryjne. W zakładzie dokonuje się głównie obróbki stali tj. prasowania, toczenia, obróbki i spawania. Znajdują się w nim także lasery do cięcia stali. Tam powstają największe zbiorniki w ofercie firmy, czyli te o pojemności do 26 tys. litrów.

Podczas wizyty w Belgii dziennikarze mogli zwiedzić także zakład Spaw Tech, w którym odbywa się spawanie materiałów do beczek i przyczep do transportu bydła. Ciekawostką jest fakt, że w zakładzie tym, którego powierzchnia wynosi 4,5 tys. m2, pracuje wielu spawaczy z Polski.

Zakłady opuszcza gama maszyn, która obejmuje cztery główne linie: maszyny do rozprowadzania ścieków hodowlanych (wozy asenizacyjne, aplikatory do gnojowicy, rampy rozlewające, roztrząsacze obornika), maszyny transportowe (przyczepy rolnicze, przyczepy do transportu bydła, przyczepy objętościowe i zbiorniki na wodę), program Cargo (transportery wielofunkcyjne pozwalające na montowanie na jednej ramie niektórych elementów do rozlewania i transportu) oraz sprzęt do uprawy łąk (kosiarki do niedojadów, rozdrabniarki i spulchniarki łąk).

W tym roku zakłady Grupy Joskin opuści 2,5 tys. wozów (z tego 1,2 tys. ma powstać w Polsce).

Joskin Polska rozpoczął działalność w 1999 roku, kupując byłą Fabrykę Domów w Trzciance. Obecnie zakład zatrudnia 200 pracowników. W Trzciance produkuje się wozy asenizacyjne od 5 do do 12 tys. litrów, wywrotki, przyczepy do bydła i aplikatory. Tylko w przypadku beczek produkcja sięga 500 sztuk rocznie. Obrót krajowy polskiej filii w roku 2008 ma wynieść 20 mln zł. W przyszłym roku Joskin Polska będzie obchodził 10-lecie. Na razie Trzcianka wygląda jak wielki plac budowy. Budowany jest parking dla pracowników, nowa droga dojazdowa, kolejne hale i linia malarska, a także magazyn, który pomieści 360 maszyn. Powierzchnia fabryki wzrośnie do 34 tys. m2 (obecnie wynosi 23 tys. m2). Zakończenie inwestycji jest planowane na przyszły rok – kiedy to Joskin Polska będzie obchodził 10-lecie.

Ciekawostką jest fakt, że Joskin zajmuje się również sprzedażą maszyn 10 innych producentów rolnych m.in.: Krone, Lemken, Rauch czy Sulky. Obroty firmy wyniosły w 2007 roku ponad 70 mln euro. Na przestrzeni ostatnich lat znacznie zwiększył się także eksport, który wzrósł w ostatnich 3 latach blisko o 100%. To głównie zasługa fabryki w Trzciance i Borges (Francja), które są efektem międzynarodowego rozwoju Grupy. Aktualnie 84% maszyn produkowanych przez Joskina jest sprzedawana poza Belgią. Obroty Grupy w 2011 roku maja sięgnąć 150 mln euro.

tekst i foto: Marcin Simiński/Wrp.pl
McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.