Jak Unia handluje warzywami i owocami

Po raz pierwszy od dziesięciu lat łączny import produktów ogrodnictwa do państw unijnych z państw trzecich zmniejszył się w 2009 roku. Łącznie z omawianego kierunku kraje unijne zaimportowały ponad 11,0 mln ton owoców za sumę ponad 8,8 mld euro oraz ponad 1,8 mln ton warzyw za kwotę przekraczającą 1,7 mld euro.

Banany są najważniejszą spośród wszystkich produktów ogrodnictwa importowaną grupą produktową – w 2009 roku UE 27 sprowadziła ich niecałe 4,6 mln ton. Na drugim miejscu znalazły się owoce cytrusowe, których łącznie z państw trzecich sprowadzono w 2009 roku ponad 2,0 mln, przy czym w tej grupie dominują pomarańcze z wielkością 840,0 tys. ton. Na trzecim miejscu znalazły się owoce egzotyczne – niecałe 1,4 mln ton, przy czym tu przede wszystkim wolumen około 880,0 tys. ton stanowiły ananasy. W przypadku sprowadzanych z państw trzecich warzyw świeżych dominowały w minionym roku pomidory – ponad 520,0 tys. ton oraz cebula i czosnek – łącznie ponad 367,0 tys. ton.
W eksporcie unijnych produktów ogrodnictwa na rynki trzecie w zasadzie dominował zwłaszcza w przypadku owoców jeden kierunek wschodni – a dokładnie mówiąc Rosja. Między innymi dzięki sporemu eksportowi z Polski – najważniejszym owocem eksportowanych do państw trzecich były jabłka ponad 1,0 mln ton. Spore ilości stanowiły także owoce cytrusowe – ponad 600,0 tys. ton. W przypadku eksportowanych warzyw dominowały cebula i pomidory.
Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności