fbpx

Gdańskie “Fosfory” w rękach Puław

W dniu 7 marca 2010 r. Zakłady Azotowe Puławy uchwałą akcjonariuszy przejęły od Grupy Ciech Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych Fosfory”. To druga – po przejęciu przez Zakłady Azotowe Tarnów ZAK z Kędzierzyna – tak duża transakcja konsolidująca polską branżę chemiczną.

Wartość transakcji to ponad 107 mln zł. Zakup Fosforów sprawi, że Puławy rozszerzą ofertę produktową, a Ciech pozbędzie się zbędnego majątku.

Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych Fosfory” są zakładem z ponad 90-letnią tradycją. Od 1912 roku produkowano tu kwas siarkowy i różne sole nieorganiczne. Obecnie działalność firmy obejmuje produkcję nawozów rolniczych, sprzedaż produktów chemicznych, usługi przeładunku i magazynowania towarów, usługi laboratoryjne oraz wynajem i sprzedaż nieruchomości. Asortyment nawozów rolniczych znacznie się powiększył przez te prawie 90 lat działalności i obejmuje obecnie granulowane nawozy mineralne NPK z zawartością siarki, wapnia i mikroelementów. Ponadto “Fosfory” produkują i sprzedają najwyższej jakości kwas siarkowy techniczny, akumulatorowy oraz wodorosiarczyn sodu.

Przez 90 lat zmieniała się również strategia przedsiębiorstwa oraz status prawny firmy. W 1992 roku “Fosfory” przekształciły się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Właścicielem 100% udziałów został Skarb Państwa. W 1995 roku uległa zmianie struktura własności udziałów. W drodze prywatyzacji kapitałowej udziały nabył Ciech S.A. – 66% oraz Rolimpex S.A. – 9%. W kolejnych latach struktura udziałów nieznacznie się zmieniła. Wynikało to ze sprzedaży udziałów GZNF “Fosfory” pomiędzy zmieniającymi się w tym okresie udziałowcami. Przed konsolidacją pakiet większościowy udziałów posiadał Ciech S.A. (89,46 %), Skarb Państwa posiadał 8,97%, a pracownicy 1,57%.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.