Fruit Logistica po polsku

W dniach 9-11 lutego 2011 r. w Berlinie odbywały się Międzynarodowe Targi Owoców i Warzyw Fruit Logistica. W otwarciu polskiego stoiska uczestniczył Podsekretarz stanu Marian Zalewski, który spotkał się także z Federalną Minister ds. Wyżywienia, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów Ilse Aigner.

Fruit Logistica to jedna z najważniejszych imprez promocyjno-handlowych dla branży owocowo-warzywnej, w której Polska bierze aktywny udział. W tym roku w targach wzięło udział 2300 przedsiębiorstw i organizacji z 84 krajów, z pięciu kontynentów.
Na polskim stoisku o łącznej powierzchni 480 m2, zaprezentowało się 26 firm z trzech województw: mazowieckie – 15 grup producenckich, lubelskie – 3 grupy producenckie, świętokrzyskie – 8 grup producenckich.
Wiceminister rolnictwa Marian Zalewski otwierając polskie stoisko powiedział, że producenci mogą mieć powody do dumy i satysfakcji, bo rok 2010 był dobrym rokiem dla eksportu i promocji polskiego sadownictwa i warzywnictwa, ajk napisano na stronie ministerstwa. Mimo ostrej konkurencji, umocniliśmy pozycję w świecie. W ostatnich trzech latach odbudowaliśmy swoje miejsce na rynkach wschodnich w Rosji, na Ukrainie i Białorusi. To ważne, bo ponad 50 proc. eksportu owoców i warzyw trafia właśnie na te rynki. 151 grup producenckich skorzystało z pomocy unijnej w wysokości ok. 1,1 mld złotych. To sukces, ale należy pamiętać, żeby umocnić nasz dorobek, który jest dziełem tak sadowników jak i ludzi nauki, zwłaszcza instytutów w Skierniewicach i prof. Pieniążka. Należy walczyć o jeszcze lepszą jakość polskich produktów. Mają już one swoją bardzo dobrą markę, nie znaczy to jednak, że są one doskonałe i możemy spocząć na laurach. Wiele jeszcze jest do zrobienia. Każdy, kto chce eksportować powinien wejść do systemu integrowanej produkcji. Tym bardziej, że na to są środki finansowe” – mówił podsekretarz stanu.
Również Federalna Minister ds. Wyżywienia, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów Ilse Aigner, która odwiedziła polskie stoisko, potwierdziła, że jest zainteresowana kontynuacją polsko-niemieckich resortowych rozmów w zakresie wypracowania wspólnego stanowiska odnośnie kształtu Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności