fbpx
Strona głównaPozostałeEuropejska Konferencja Izb Rolniczych w Brukseli

Europejska Konferencja Izb Rolniczych w Brukseli

11 czerwca w siedzibie COPA-COGECA w Brukseli odbyła się II Konferencja Europejskich Izb Rolniczych. Uczestnicy spotkania byli zgodni, że rozwijająca się wciąż współpraca izb rolniczych powinna zostać rozszerzona o wszystkie kraje Unii Europejskiej, które mają izby rolnicze a które dotychczas do tej współpracy nie przystąpiły (Hiszpania, Włochy) oraz państwa w bliskim sąsiedztwie Wspólnoty (m.in. Ukraina, Turcja).

Konferencja podzielona została na trzy bloki tematyczne. Pierwszy z nich, któremu przewodniczył Prezes Stałego Zgromadzenia Francuskich Izb Rolniczych pan Luc Guyau, był okazją do zaprezentowania prowadzenia przez izby rolnicze w poszczególnych krajach doradztwa rolniczego, w szczególności ukierunkowanego na wdrażanie zasady wzajemnej zgodności. Swoje prezentacje miały tutaj m.in. delegacje Austrii i Słowenii. Tematem drugiego panelu, poprowadzonego przez Prezydenta Związku Niemieckich Izb Rolniczych pana Fredericha Scholtena, była dotychczasowa wymiana doświadczeń między europejskimi izbami rolniczymi oraz przyszły rozwój transgranicznej współpracy samorządów rolniczych krajów UE. W tej części konferencji omówiono także możliwości kooperacji poprzez realizację wspólnych projektów m.in. z programu Leonardo da Vinci. W ostatnim bloku pod przewodnictwem Prezydenta Austriackiej Izby Rolniczej pana Gerharda Wlodkowskiego przedstawione zostały informacje na temat roli izb rolniczych dla rozpoczynającej się w lipcu Prezydencji Francji w UE oraz następnej po niej Prezydencji Republiki Czeskiej.

Przy okazji omawiania formy, jaką powinna obrać kolejna tego typu konferencja, głos zabrał Prezes KRIR pan Wiktor Szmulewicz, który podkreślił istotę tego typu spotkań oraz stwierdził, iż wydarzenie takie powinno mieć miejsce corocznie i stanowić ważny punkt koordynacji współpracy między samorządami rolniczymi różnych państw.

Organizatorem tego wydarzenia były wspólnie samorządy rolnicze Austrii, Francji i Niemiec. Wśród uczestników spotkania nie zabrakło polskiego akcentu w postaci przedstawicieli Krajowej Rady Izb Rolniczych.

opr. MS/Wrp.pl
źródło i foto: KRIR

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.