Debata Tusk – Kaczyński w piątek wieczorem

Jednak doszło do porozumienia pomiędzy premier Jarosławem Kaczyńskim i liderem PO, Donaldem Tuskiem, w sprawie wspólnej debaty w TV. Już wiadomo, że ten zapewne pasjonujący pojedynek, obejrzymy w piątek o godz. 20.00.

Na tą debatę czekali wszyscy i z całą pewnością będzie ona, mimo zapowiedzi obydwu sztabów, bardziej emocjonująca, dynamiczna i zacięta niż poprzednia debata z udziałem premiera Kaczyńskiego i byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Debatę będzie można obejrzeć na kanałach: TVN 24, TV Biznes, TVP 1, a także wysłuchać w Programie 3 Polskiego Radia. Lista mediów może się jednak jeszcze poszerzyć. Zmieniona będzie także formuła debaty. Poprzednia nie zebrała dobrych ocen wśród specjalistów od marketingu politycznego i wizerunku medialnego. Prawdopodobnie piątkowej debacie nada się bardziej konfrontacyjnego charakteru. Politycy będą rozmawiać ze sobą na stojąco. Pytania zadawać mają, podobnie jak 2 października, dziennikarze. Nie wiadomo jednak, czy znów będą to ci sami. W ostatniej debacie nie wszyscy wypadli dobrze – szczególnie Monika Olejnik, która dwukrotnie myliła kolejność odpowiedzi polityków.

Debata odbędzie się 12 października o godz. 20.00. To starcie ma zapewne dużo większe znaczenie dla Jarosława Kaczyńskiego niż ostatnie. Nie mniejsze znaczenie ma dla Donalda Tuska, który będzie miał ostanią szansę na osłabienie wizerun PiS. Debata odbije się w sandażach. Na razie, PO depcze po piętach PiS, chociaż partia Kaczyńskiego, kilkukrotnie osiągała znaczą przewagę. Szczególnie w ostatni weekend, kiedy w sondażach PiS osiągnął 41% poparcia, co pozwoliłoby mu rządzić samodzielnie.
Niewątpliwie, piątkowa debata, będzie swoistym roztrzygnięciem zbliżających się wyborów. Warto więc, wysłuchać jej uważnie.

M. Simiński, Wrp.pl