Dawkowanie zmienne dzięki Aeros 9040 od TeeJet

Dawkowanie zmienne w systemie ISOBUS można już zastosować za pomocą terminala uniwersalnego (funkcje komputera i nawigatora w jednej konsoli) Aeros 9040 produkcji TeeJet Technologies, USA.

Uniwersalny terminal Aeros 9040, pracujący z komputerem roboczym w maszynie rolniczej, wyposażonej w system ISOBUS, np. opryskiwacz lub rozsiewacz, jest jednocześnie konsolą obsługującą funkcje komputera oraz nawigację rolniczą. Najnowsze osiągnięcia w rolnictwie precyzyjnym obsługiwane są przez komputer roboczy IC34 oraz nawigację w Aerosie, obejmujące następujące funkcje:
•    dawkowanie zmienne w oparciu o mapę zasobności pola
•    automatyczne sterowanie sekcjami “BoomPilot”
•    monitorowanie przepływu rozpylaczy “tip flow”
•    monitorowanie wielkości kropli
•    wspomaganie sterowania pojazdem “UniPilot Pro”
•    monitorowanie wideo (do ośmiu kamer wideo, w dzień lub w nocy)
•    obsługa Aerosa – całkowicie w języku polskim
•    już wkrótce: zintegrowane w IC 34, automatyczne poziomowanie belki oraz system “DynaJet” (opryskiwanie pulsacyjne z zachowaniem stałej wielkości kropli).

Wbudowana funkcja monitorowania przepływu rozpylaczy “tip flow” wykrywa zapchany lub zgubiony rozpylacz natychmiast po wystąpieniu problemu i alarmuje operatora na konsoli oraz podświetla diodą dany korpus na belce. Dodatkowo, miejsce awarii jest zaznaczane na mapie wykonania zabiegu.

Wbudowana funkcja dawkowania zmiennego wykonywana jest w oparciu o wcześniej przygotowaną mapę zasobności pola w formacie ISOXML, na którą nanosi się wymagane w różnych częściach pola dawki nawozu mineralnego, bądź pestycydu (w programie FieldWare Link, jako bezpłatnej aplikacji do systemu – do ściągnięcia na komputer biurowy). Po takim przygotowaniu pola, Aeros rozpoznaje gdzie na polu aktualnie się znajduje (dzięki antenie satelitarnej) i odpowiednio steruje komputerem roboczym IC 34, który zaworem regulacyjnym odpowiednio zmienia dawkę nawozu płynnego (RSM) lub przy pomocy aktuatora hydraulicznego zasuwy rozsiewacza. W ten sposób na każdej części pola można zastosować taką ilość nawozu, którą dany kompleks sorpcyjny jest w stanie związać, a rośliny wykorzystać, dla maksymalizacji opłacalności produkcji. Wszystkie funkcje komputera pokładowego i nawigatora, wyświetlane są i obsługiwane z jednej konsoli, co poprawia ergonomię w kabinie.

Dodatkiem ułatwiającym i umożliwiającym stosowanie zmiennego dawkowania w aplikacji płynnych nawozów mineralnych jest najbezpieczniejszy dla roślin 7-strumieniowy rozpylacz rozlewający SJ7-VR, wyposażony w specjalny zaworek do zmiennego dawkowania, w szerokim zakresie dawek.

Za: TeeJet Poland