Dania gotowa do zniesienia pojedynczych kojców

Duńscy producenci trzody chlewnej deklarują, że są gotowi na całkowite wyeliminowane kojców indywidualnych dla ciężarnych macior od początku 2013 r. Ankietę przeprowadzono w czerwcu tego roku wśród 700 producentów, utrzymujących ponad jedną trzecią pogłowia loch w Danii.

Niemal 70% hodowców trzody w tym kraju już w chwili obecnej wprowadziło grupowy system utrzymania loch. Pozostali producenci, którzy deklarują pozostanie w branży, zamierzają wymienić kojce w niedalekiej przyszłości. Jedynie 6% ankietowanych liczy się z zaniechaniem produkcji przed 2013 r. Jednak liczba rolników, planujących powiększenie stada macior do tego czasu, przewyższa liczbę opuszczających sektor hodowli trzody. Zgodnie z dyrektywą Rady nr 2008/120/WE dotyczącą dobrostanu trzody chlewnej, od dnia 1 stycznia 2013 r. wchodzi w życie zakaz stosowania kojców indywidualnych dla macior po pierwszych czterech tygodniach ciąży.
Przepisy zakładają utrzymywanie macior w kojcach grupowych w trakcie okresu rozpoczynającego się od czwartego tygodnia ciąży do jednego tygodnia przed przewidywanym terminem oproszenia.
Producenci z niektórych państw członkowskich UE apelowali o odsunięcie w czasie zakazu stosowania kojców pojedynczych dla ciężarnych loch ze względów ekonomicznych, jednak UE odrzuciła te postulaty.
Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności