fbpx

Czy zeszłotygodniowe podwyżki cen zbóż to już odwrócenie trendu?

Ubiegły tydzień był jednym z lepszych od wielu tygodni na rynkach towarowych, gdyż ceny zaczęły zauważalnie rosnąć. Obecnie wszyscy zastanawiają się, czy to już odwrócenie trendu spadkowego, czy tylko chwilowa przerwa w spadkach.

Samasz loteria - baner

Analitycy i handlowcy zastanawiają się, czy w minionym tygodniu nastąpiło odwrócenie trendu na rynku, na które rolnicy czekali od dawna. Jak zaznaczają analitycy z serwisu Kaack, to możliwe, ale nie pewne. Jak zauważają, tym co utrudnia odpowiedź na to pytanie jest to, że obecnie nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie rozmiaru strat w plonach kukurydzy i soi w USA. Przy umiarkowanych stratach, zbiory w Stanach Zjednoczonych cały czas mogą być wysokie. Ponadto drugim czynnikiem ryzyka jest globalny popyt na zboża i oleiste. Gospodarka w Chinach nie rozwija się zgodnie z oczekiwaniami, zapasy oleju roślinnego w Chińskiej Republice Ludowej są wysokie, a hodowla trzody chlewnej nie jest obecnie opłacalna. Mogłoby to zmniejszyć zapotrzebowanie na import soi i zapobiec dalszemu wzrostowi cen na rynku światowym.

Dodatkowo perspektywy światowych zbiorów pszenicy jak na razie są nadal dobre. Dzięki spodziewanemu dalszemu rekordowi eksportu z Rosji, podaż na rynku światowym prawdopodobnie pozostanie na zadowalającym poziomie. Z kolei europejski rzepak nadal cierpi z powodu chińskiego importu biodiesla ze zużytych tłuszczów.

Dlatego też ci rolnicy, którzy będą musieli jeszcze sprzedać część starych lub całe nowe zbiory, powinni bacznie obserwować dalszy przebieg ceny w tym tygodniu. Na początku tygodnia możliwa jest korekta w dół z powodu braku impulsów z USA. Dalszy rozwój będzie zależał od warunków pogodowych, które mogą przynieść niespodzianki w jednym lub drugim kierunku.

Tym, co zdaniem specjalistów z serwisu Kaack niewątpliwie ciąży nad rynkiem jest sytuacja na Ukrainie. Inspekcje statków uległy dalszemu spowolnieniu do jednej lub dwóch jednostek dziennie. W październiku było jeszcze 11 statków dziennie. Przedstawiciele Rosji kilkukrotnie w minionym tygodniu dawali do zrozumienia, że ​​nie widzą szans na przedłużenie umowy zbożowej poza połowę lipca. Mogłoby to ożywić eksport lądowy, co negatywnie wpłynęłoby na rynek w Europie.

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.