fbpx

Czas na las

Ponad 6 tysięcy hektarów nowych lasów przybędzie jeszcze tej wiosny z programu zalesiania gruntów rolnych. Na wykonanie nasadzeń i zgłoszenie tego do Agencji Restrukturyzacji rolnicy mają czas do 20 czerwca.

Powierzchnia młodego lasu powiększa się każdego dnia. To nowe nasadzenie powstaje w gminie Mniszków.
Leszek Zapart, Mniszków: są z tego jakieś pieniądze i zostaje las dla następnych pokoleń. Tak ze moim zdaniem gdybym miał jeszcze jakiś kawałek ziemi słabej ziemi to bym zalesił po prostu.
Zalesić można tylko te grunty, które są do tego przeznaczone w planie lub studium zagospodarowania przestrzennego gminy. Za rezygnację z dochodów z produkcji rolniczej przysługują trzy rodzaje płatności.
Pierwsza to tak zwane wsparcie na zalesianie, czyli zwrot poniesionych kosztów na zalesianie. Jest to od przeszło 4 i pół do ponad 6 tysięcy złotych na hektar.
Drugi rodzaj płatności to premia pielęgnacyjna wypłacana przez pięć lat. Wynosi ona od prawie tysiąca do ponad 1300 złotych na hektar rocznie. Przez piętnaście lat wypłacana jest premia zalesieniowa, czyli ponad 1500 złotych na hektar rocznie.
Rolnicy, którzy obsadzili sadzonkami pola w poprzedniej edycji programu uskarżają się tylko na to, że na wypłatę należnych środków trzeba długo czekać.

Samasz loteria - baner

ZALESIANIE GRUNTÓW ROLNYCH 2007-13
stawki dopłat zł/ha rocznie
wsparcie na zalesianie4620-6260
premia pielęgnacyjna 970-1360
premia zalesieniowa1580
Źródło: MRiRW

Leszek Zapart, Mniszków: no różnie bywa, nigdy nie było tak żeby się wywiązali, że jest na przykład zwrot kosztów po 2 miesiącach to przeciąga się niekiedy do 4 miesięcy, ale w sumie nigdy nie było tak, aby Agencja nie zwróciła kosztów.
Agencja zapewnia, że tym razem pieniądze trafią do rolników w terminie. Proces uzyskania pełnej akredytacji na to działanie dobiega końca.
Franciszek Kadzik, ARiMR: mamy dostatecznie dużo czasu na to żeby w tym czasie uzyskać pełną akredytację i wydawać decyzje o przyznaniu pomocy a następnie realizować płatności.
Aby jednak je dostać rolnicy muszą złożyć odpowiednie oświadczenia najpierw w nadleśnictwie a później w Agencji Restrukturyzacji.
Franciszek Kadzik, ARiMR: w ciągu 21 dni rolnik powinien zgłosić się do biura powiatowego Agencji i złożyć oświadczenie, że wykonał zalesianie zgodnie z planem zalesiania i do tego zaświadczenia dołączyć uwiarygodnioną kopię zaświadczenia od nadleśniczego.
Kolejna edycja programu ruszy za dwa miesiące. Nabór wniosków na zalesianie gruntów rolnych oraz innych niż rolne będzie trwał od 1 czerwca do końca lipca.

Dorota Florczyk/Agrobiznes – TVP 1
foto: Wrp.pl

N

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.