Copa-Cogeca popiera pakiet pestycydów

Przed głosowaniem w drugim czytaniu przez Komisję ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego w sprawie pakietu pestycydów”, przewodniczący 76 organizacji członkowskich Komitetów Copa-Cogeca spotkali się w tej sprawie w Brukseli.”

Copa-Cogeca podziela troskę o ochronę środowiska oraz zdrowia użytkowników ikonsumentów w proponowanych przepisach w pakiecie pestycydów”. Przewodniczący Komitetu Copa Jean Michel Lemetayer apeluje do europejskich deputowanych, aby wykazali się pragmatyzmem i odpowiedzialnością podczas głosowania nad “pakietem pestycydów”, by europejscy rolnicy mogli produkować więcej i w lepszy sposób w kontekście światowego kryzysu żywnościowego.

– Wprowadzamy na rynek zdrową żywność, chronimy środowisko i zapewniamy żywotność europejskiego sektora rolnictwa” – podkreślał Gerrit van Dijk, Przewodniczący Komitetu Cogeca. – Te cele są zgodne ze stosowaniem pestycydów, które są jednym z narzędzi potrzebnym rolnikom do utrzymania w zdrowiu swoich plonów.

Komitety Copa i Cogeca oczekują, aby wymagany poziom ochrony dla producentów europejskich był również gwarantowany przez producentów z poza Wspólnoty, którzy zaopatrują jednolity rynek.
– Najwyższy czas, aby powiedzieć konsumentom prawdę. Europejscy obywatele powinni być poinformowani, że produkowanie jakościowej żywności, ochrona środowiska oraz ochrona ludzkiego zdrowia nie stoją w sprzeczności z stosowaniem środków ochrony roślin – podkreślał Jean-Michel Lemétayer.

“Pakiet pestycydów” to unijne regulacje prawne dotyczące produkcji i stosowania pestycydów. Zaostrzają one także warunki dopuszczania do obrotu substancji chemicznych stosowanych w produkcji środków ochrony roślin.

Opr. MS/Wrp.pl