fbpx

Co trzecia złotówka na wymianę kotłowni

Elektrownia lub ciepłownia, która dostarcza ci energię do domu może zmodernizować lub wymienić przestarzały piec lub kotłownię.

Nawet do 30 procent kosztów tych inwestycji pokryje w formie dotacji Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najpierw trzeba wystąpić z wnioskiem do Funduszu, przy założeniu, że minimalna kwota dofinansowania inwestycji wynosi 600 tys. euro. 
Na dodatkowy nabór w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego PL04 (2014) pn. „Oszczędzanie i promowanie odnawialnych źródeł energii”, wygospodarowano 53 mln zł. Nie należy mylić go z ubiegłorocznym naborem prowadzonym także pod nazwą PL 04 (2013), ponieważ w obecnym konkursie nie finansuje się termomodernizacji budynków, o którą pyta wiele osób. 
Wnioski o dofinansowanie już teraz można składać w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a nabór potrwa do 7 kwietnia br. Tym razem nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa, lecz wielkość inwestycji, która może zostać sfinansowana do wartości nie przekraczającej 5 mln euro. 
Konkurs skierowany jest przede wszystkim do przedsiębiorstw produkujących i dostarczających energię (cieplną lub elektryczną) i ma na celu głównie modernizację oraz wymianę źródeł ciepła. Wspierana jest również modernizacja procesu spalania lub zamiana nośnika energii na rzecz gazu, oleju i odnawialnych źródeł energii. Szczególnie preferowane jest odejście od węgla na rzecz biomasy. 
Narodowy Fundusz tym razem do współpracy zachęca tych przedsiębiorców, których plany inwestycyjne zmierzają w kierunku redukcji emisji dwutlenku węgla na poziomie minimum 100 tys. ton rocznie. W praktyce oznacza to, że największe szanse na dofinansowanie mają m.in. inwestycje związane z wymianą kotłowni węglowych na kotłownie zasilane biomasą. 
Pieniądze na nowy nabór pochodzą z oszczędności, jakie powstały w ramach dodatkowej alokacji z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Dzięki możliwości pozyskania bezzwrotnej formy wsparcia – dotacji, konkursy finansowane ze środków norweskich cieszą się dużą popularnością.
W naborze do Programu „Monitoring środowiska – PL03” – wartość złożonych wniosków 10-krotnie przekroczyła dostępną alokację, w naborze do Programu „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów – PL02” – 3-krotnie, a w pierwszym konkursie do Programu PL04, gdzie przedmiotem dofinansowania była termomodernizacja i OZE – alokacja została przekroczona ponad 2 – krotnie. Został on ogłoszony i zakończony w 2013 r. i adresowany był głównie do jednostek samorządu terytorialnego.  
Wieloletnia współpraca Polski z krajami EFTA, realizowana także przez NFOŚiGW, ma szanse na dalszą kontynuację. Pod koniec stycznia br. rozpoczęły się oficjalne rozmowy na poziomie Komisji Europejskiej i krajów EFTA nad przygotowaniem kolejnej perspektywy finansowej 2015-2020.
Witold Maziarz
Rzecznik NFOŚiGW
SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.