fbpx
Strona głównaPozostałeCeny ziemi wzrosły

Ceny ziemi wzrosły

ANR wyliczyła, że w ubiegłym roku średnia cena sprzedaży gruntu rolnego Skarbu Państwa wyniosła 21 540 zł – o 28% więcej niż w roku 2007. Najwięcej płacono za ziemię w Wielkopolsce – nawet 21 tysięcy zł/ha. Nie wiele taniej było na Kujawach i Śląsku. Najminiej za państwową ziemię można było zapłacić w woj. lubuskim, lubelskim, podkarpackim i podlaskim. Tam ceny kształtowały się poniżej 10 tys. zł/ha.

W ubiegłym roku nadal utrzymywała się prawidłowość, że najdroższe były nieruchomości mniejsze obszarowo. Średnia cena gruntów w grupie do 1 ha wyniosła 17 582 zł, w grupie 1,01 – 9,99 ha – 13 099 zł. Ceny większych powierzchniowo nieruchomości nie przekroczyły 12 000 zł za 1 ha – podaje ANR.

W roku 2008 wolumen sprzedaży nieruchomości rolnych znacząco spadł. Pomimo, że Agencja przeprowadziła więcej przetargów, jednak ich skuteczność była mniejsza niż w latach ubiegłych (52 tys. przetargów, z których jedynie 13 tys. zakończyło się wyłonieniem nabywcy – skuteczność 25%).

Obecnie w Zasobie znajduje się 2,35 mln ha, z których blisko 1,8 mln ha jest przedmiotem dzierżawy. Do rozdysponowania pozostaje 330 tys. ha. Największą powierzchnię gruntów do rozdysponowania mają Oddziały Terenowe w Szczecinie, Olsztynie i we Wrocławiu, najmniej w Bydgoszczy, Lublinie i Poznaniu.

MS/Wrp.pl
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.