Ceny środków produkcji

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) opublikował dane GUS odnośnie cen środków produkcji w maju 2009 roku, z których wynika, iż ceny nawozów ustabilizowały się. W stosunku do kwietnia w maju staniała Polifoska 8 o blisko 2%, lecz w porównaniu z rokiem ubiegłym była droższa o ponad 34%. Najsilniej zdrożał w skali roku superfosfat potrójny (o 57%) oraz sól potasowa (o 52%).

Drożeją również nawozy wapniowe, których cena od początku roku wzrosła o blisko 15%. Jednakże z obliczeń IERiGŻ wynika, iż od początku roku nawozy sztuczne monitorowane przez GUS podrożały średnio o niespełna 1%. W przypadku środków ochrony roślin dane GUS za maj wskazują na dalszy stopniowy wzrost cen. Z monitorowanych pestycydów najsilniej wzrosły od kwietnia ceny fungicydu Dithane M-45 o ponad 11%. Przeciętny wzrost cen tej grupy środków produkcji w maju wg IERiGŻ wynosił 1,5%.

Z badań IERiGŻ wynika również, iż tanieją bezpośrednie nośniki energii. W maju ich ceny spadły przeciętnie o 0,5%. Obniżają się przede wszystkim ceny paliw stałych. W analizowanym miesiącu obniżone zostały również ceny ropopochodnych nośników energii – ceny oleju napędowego i opałowego spadły o 1,6%. Podrożała natomiast benzyna o 4,1%. W przeciągu pierwszych pięciu miesięcy 2009 r. bezpośrednie nośniki energii potaniały o 1,5%, jak wskazuje IERiGŻ głównie za sprawą obniżek cen gazu propan butan o 19,3% i koksu opałowego o 14,0%. W analizowanym okresie najbardziej zdrożała benzyna o 12,3%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności