fbpx
Strona głównaPozostałeAwaria energii w Szczecinie: Jak rozliczyć czas pracy?

Awaria energii w Szczecinie: Jak rozliczyć czas pracy?

Na skutek awarii sieci energetycznej, wywołanej warunkami atmosferycznymi 8 kwietnia 2008 r., znaczna część województwa zachodniopomorskiego pozbawiona została dostaw energii elektrycznej. W związku z kierowanymi do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie pytaniami pracodawców o sposób rozliczenia czasu pracy w tym dniu oraz wątpliwościami pracowników skarżących się na konieczność odpracowania tego dnia w innym terminie i wymuszanie przez pracodawców składanie wniosków o udzielenie urlopu wypoczynkowego lub też wykorzystanie urlopu na żądanie w dniu 8 kwietnia br. Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia. N

W czasie awarii sieci energetycznej w dniu 8 kwietnia 2008 r. pracownicy gotowi do wykonywania pracy, nie mogli jej świadczyć z przyczyn od nich niezależnych. W takiej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 81 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracownikowi za czas niewykonywania pracy – jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy – przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagrodzenia – 60 % wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów. <br.

W tej sytuacji przyczyny dotyczące pracodawcy” wynikające z tego przepisu polegały na braku faktycznej możliwości zapewnienia pracownikom zgłaszającym gotowość do wykonywania pracy w tym dniu transportu umożliwiającego dojechanie do miejsca wykonywania pracy.

Czas takiej płatnej usprawiedliwionej nieobecności obniża wymiar czasu pracy do przepracowania, nie ma zatem prawnej możliwości jego odpracowania czy udzielenia w tym dniu urlopu wypoczynkowego.

Źródło: PIP
opr. MS/Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.