ARiMR przyjęła ponad 1,45 mln wniosków

Ponad 1,45 mln wniosków złożyli producenci rolni w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Agencja 11 czerwca br. zakończyła przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2007 r.

Podobnie jak w roku poprzednim, producenci rolni występowali o płatności do gruntów rolnych i płatność cukrową. Ponadto, w tym roku po raz pierwszy mogli ubiegać się o płatność do upraw roślin energetycznych oraz o płatność uzupełniającą do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (tzw. płatność zwierzęcą). Rolnicy mogli wnioskować o każdą z przysługujących im płatności wypełniając jeden formularz.

Ponad 600 tys. spośród złożonych wniosków obejmuje płatności zwierzęce, a blisko 55 tys. płatność cukrową. Tylko ponad 9,3 tys. wniosków obejmuje płatność energetyczną”.

ARiMR przyjmowała wnioski od rolników od 15 marca br. Wnioski składane po 15 maja br – a takich było ponad 22 tys. – będą obłożone sankcjami. W tych przypadkach płatności będą niższe o 1% za każdy dzień roboczy spóźnienia.

Płatności do gruntów rolnych i płatność cukrowa zgodnie z obowiązującym prawem będą wypłacane od 1 grudnia br.

Radosław Iwański
Rzecznik prasowy ARiMR