Akcja „trzeźwy poranek” dotyczy także kierowców ciągników

W czwartek 19 marca policja drogowa przeprowadziła w gminie Sadki k/Nakła nad Notecią, nieopodal Bydgoszczy akcję „trzeźwy poranek”.

Polega ona na szybkich kontrolach trzeźwości wszystkich kierowców, przemierzających dany odcinek, bez wyjątku. Działania takie, jak sama nazwa wskazuje, są prowadzone w godzinach porannych. Chodzi o wyłapanie tzw. wczorajszych kierowców, którzy poprzedniego dnia pili alkohol i jeszcze nie powinni prowadzić pojazdów mechanicznych.

Wbrew pozorom, nie chodzi jedynie o kierujących samochodami. Policja kontroluje także np. ciągniki rolnicze, które również poruszają się w ruchu drogowym. W tej, konkretnej akcji, sprawdzono 244 kierujących pojazdami. Byli wśród nich także rowerzyści.
Efekt: trzy osoby zatrzymane za jazdę pod wpływem alkoholu. Jeden kierowca miał nawet 1,23 promila alkoholu. Ponadto policjanci zatrzymali dwa prawa jazdy i trzy dowody rejestracyjne. Niejako „przy okazji”, podczas tych działań kontrolujący wystawili 14 mandatów.
Przypominamy, a jednocześnie ostrzegamy, że każdy uczestnik ruchu drogowego, prowadzący, pojazd musi być trzeźwy. Nie ma od tego wyjątków, a policjanci przeprowadzają akcje w różnych miejscach, także  w małych miejscowościach. Ale nie chodzi o „uniknięcie” takiej kontroli, ale o nasze bezpieczeństwo. Zarówno do prowadzenia pojazdu na drodze, jak i pracy w polu zawsze powinniśmy być trzeźwi.

K. Madeja/ Żródło: Pomorska.pl