fbpx

Skup przez internet

Ruszyła Internetowa Giełda Towarowa. To wspólne przedsięwzięcia Ministerstwa Rolnictwa i kilku rolniczych organizacji branżowych oraz spółki e – WTG z Warszawy. O przedsięwzięciu informowaliśmy kilka tygodni temu, kiedy było w fazie przygotowań. Teraz rolnicy mogą już za pomocą platformy internetowej nie tylko wystawiać produkty do skupu, ale także negocjować ceny.

Działając pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zarządy czołowych polskich organizacji producentów rolnych, czyli Krajowego Związku Producentów Rzepaku, Krajowej Federacji Producentów Zbóż, Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Federacji Związku Dzierżawców i Właścicieli Rolnych oraz firmy e-WGT S.A. (Warszawska Giełda Towarowa) www.ewtg.com.pl, zawarły porozumienie o współpracy. Głównym celem współpracy ma być podejmowanie wspólnych inicjatyw w kierunku rozwoju rynku rolnego oraz tworzenia stabilnych warunków produkcji i egzystencji gospodarstw rolnych w Polsce.

Pierwszym efektem porozumienia jest powstanie Internetowej Giełdy Towarowej, na której rolnicy nie tylko będą mogli sprzedawać płody rolne, ale również negocjować ceny. W programie bierze udział siedem elewatorów Elewarru oraz odbiorcy zbóż i rzepaku technicznego: Rola w Człuchowie i Komara w Prudniku. W programie obejmuje swoim zasięgiem 8 województw. Giełdę obsługuje właśnie firma e- WTG.
– W dniu 18 lipca odbył się pierwszy skup na IGT i to tylko w dwóch elewatorach z siedmiu, które Elewarr wytypował do udziału w platformie negocjacyjnej. Żniwa tak naprawdę nie ruszyły, nie było, więc wielkiego ruchy – powiedział portalowi Wrp.pl Michał Jerzak, prezes zarządu spółki WGT. Dzisiaj był przetarg w Wąbrzeźnie, także okazało się, że transakcja nie została jeszcze zawarta. Liczymy na to, że w momencie, kiedy żniwa się naprawdę zaczną i rolnicy będą zwozić zboże to zacznie dziać się coś więcej.

Z platformy internetowej może skorzystać każdy rolnik. Pod warunkiem, że przejdzie 2 godzinne szkolenie obsługi programu komputerowego, dzięki któremu producent będzie mógł wystawiać na sprzedaż swoje zboże. Oczywiście rolnik musi mieć w domu komputer z dostępem do Internetu.

Dotychczas przeszkolono 500 rolników, z czego 150 zadeklarowało chęć dokonywania transakcji handlowych poprzez platformę negocjacyjną. Szkolenia odbywały się w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego.
– Nasza platforma pozwala rolnikowi pokazać swoją ofertę cenową, którą widzi skupujący. Rolnik widzi jednocześnie ceny proponowane przez innych odbiorców, co pozwala zarówno jednej jak i drugiej stronie zmianę tych cen. To powoduje, że naszą platformę można porównać do stołu, przy którym siada rolnik i przedstawiciele firm skupujących – dodaje M. Jerzak.
W ten sposób rolnicy nie muszą stać w kolejkach a firmy skupujące nie mają problemy z logistycznym obsłużeniem kampanii skupowej. Program do obsługi platformy jest bardzo przystępny i łatwy w obsłudze. Dodatkowo firma Elewarr dopłaca po 10 zł do każdej tony zboża wystawionego na sprzedaż poprzez giełdę internetową.
W przyszłości IGT ma być rozwinięta o nowe punkty skupowe. Przy udziela ODRów prowadzone będą nadal szkolenia dla rolników, którzy zadeklarują chęć dokonywania transakcji przez internet.

Marcin Simiński
wrp.pl

SDF baner ciągnik
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.