fbpx

Skup przez internet

Ruszyła Internetowa Giełda Towarowa. To wspólne przedsięwzięcia Ministerstwa Rolnictwa i kilku rolniczych organizacji branżowych oraz spółki e – WTG z Warszawy. O przedsięwzięciu informowaliśmy kilka tygodni temu, kiedy było w fazie przygotowań. Teraz rolnicy mogą już za pomocą platformy internetowej nie tylko wystawiać produkty do skupu, ale także negocjować ceny.

Działając pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zarządy czołowych polskich organizacji producentów rolnych, czyli Krajowego Związku Producentów Rzepaku, Krajowej Federacji Producentów Zbóż, Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Federacji Związku Dzierżawców i Właścicieli Rolnych oraz firmy e-WGT S.A. (Warszawska Giełda Towarowa) www.ewtg.com.pl, zawarły porozumienie o współpracy. Głównym celem współpracy ma być podejmowanie wspólnych inicjatyw w kierunku rozwoju rynku rolnego oraz tworzenia stabilnych warunków produkcji i egzystencji gospodarstw rolnych w Polsce.

Pierwszym efektem porozumienia jest powstanie Internetowej Giełdy Towarowej, na której rolnicy nie tylko będą mogli sprzedawać płody rolne, ale również negocjować ceny. W programie bierze udział siedem elewatorów Elewarru oraz odbiorcy zbóż i rzepaku technicznego: Rola w Człuchowie i Komara w Prudniku. W programie obejmuje swoim zasięgiem 8 województw. Giełdę obsługuje właśnie firma e- WTG.
– W dniu 18 lipca odbył się pierwszy skup na IGT i to tylko w dwóch elewatorach z siedmiu, które Elewarr wytypował do udziału w platformie negocjacyjnej. Żniwa tak naprawdę nie ruszyły, nie było, więc wielkiego ruchy – powiedział portalowi Wrp.pl Michał Jerzak, prezes zarządu spółki WGT. Dzisiaj był przetarg w Wąbrzeźnie, także okazało się, że transakcja nie została jeszcze zawarta. Liczymy na to, że w momencie, kiedy żniwa się naprawdę zaczną i rolnicy będą zwozić zboże to zacznie dziać się coś więcej.

Z platformy internetowej może skorzystać każdy rolnik. Pod warunkiem, że przejdzie 2 godzinne szkolenie obsługi programu komputerowego, dzięki któremu producent będzie mógł wystawiać na sprzedaż swoje zboże. Oczywiście rolnik musi mieć w domu komputer z dostępem do Internetu.

Dotychczas przeszkolono 500 rolników, z czego 150 zadeklarowało chęć dokonywania transakcji handlowych poprzez platformę negocjacyjną. Szkolenia odbywały się w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego.
– Nasza platforma pozwala rolnikowi pokazać swoją ofertę cenową, którą widzi skupujący. Rolnik widzi jednocześnie ceny proponowane przez innych odbiorców, co pozwala zarówno jednej jak i drugiej stronie zmianę tych cen. To powoduje, że naszą platformę można porównać do stołu, przy którym siada rolnik i przedstawiciele firm skupujących – dodaje M. Jerzak.
W ten sposób rolnicy nie muszą stać w kolejkach a firmy skupujące nie mają problemy z logistycznym obsłużeniem kampanii skupowej. Program do obsługi platformy jest bardzo przystępny i łatwy w obsłudze. Dodatkowo firma Elewarr dopłaca po 10 zł do każdej tony zboża wystawionego na sprzedaż poprzez giełdę internetową.
W przyszłości IGT ma być rozwinięta o nowe punkty skupowe. Przy udziela ODRów prowadzone będą nadal szkolenia dla rolników, którzy zadeklarują chęć dokonywania transakcji przez internet.

Marcin Simiński
wrp.pl

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.