fbpx

Zwrot do unijnej kasy

Komisja Europejska żąda od 14 państw członkowskich zwrotu nienależnie wypłaconych kwot z funduszu unijnej polityki rolnej. 214 mln euro, odzyskane w ramach procedury rozliczania rachunków z powodu nieprzestrzegania przepisów UE lub zastosowania nieodpowiednich procedur kontroli wydatków na rolnictwo, wróci do unijnego budżetu.

Na podstawie ostatniej decyzji odzyskane zostaną środki finansowe od następujących państw członkowskich: Austrii, Cypru, Danii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Malty, Niemiec, Polski, Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Najistotniejsze korekty indywidualne dotyczą:
-kwoty w wysokości 76,6 milionów euro do zwrotu przez Szwecję ze względu na braki w systemie identyfikacji działek rolnych – systemie informacji geograficznej (LPIS-GIS) oraz niedociągnięcia w kontrolach administracyjnych i przy naliczaniu sankcji w odniesieniu do płatności obszarowych, w tym środków w zakresie rozwoju obszarów wiejskich związanych z danym obszarem;
-kwoty w wysokości 70,9 milionów euro do zwrotu przez Włochy w związku z opóźnionymi kontrolami w sektorze mleka;
-kwoty w wysokości 22,3 milionów euro do zwrotu przez Danię ze względu na braki w systemie LPIS-GIS, niedociągnięcia w kontrolach na miejscu i nieprawidłowe naliczanie sankcji,
W odniesieniu do Polski żądana kwota zwrotu do unijnej kasy wynosi 0,201 mln euro – a przyczyną jest brak oceny oddziaływania na środowisko w projektach dotyczących zalesiania dla obszarów poniżej 20 ha w sektorze Rozwój obszarów wiejskich.
Państwa członkowskie odpowiadają za zarządzanie większością płatności w ramach wspólnej polityki rolnej, działając głównie za pośrednictwem swoich agencji płatniczych. Na nich ciąży również obowiązek przeprowadzania kontroli, takich jak na przykład weryfikacja wniosków rolników o płatności bezpośrednie. Komisja przeprowadza ponad 100 audytów rocznie, sprawdzając, czy państwa członkowskie w sposób odpowiedni prowadzą kontrole i usuwają nieprawidłowości. Jednocześnie Komisja może zażądać zwrotu zaległych płatności, jeśli audyt wykaże, że działania państwa członkowskiego nie gwarantują należytego wydatkowania unijnych środków.

SDF baner ciągnik
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.