fbpx

Zmiany VAT 2011

Z Nowym Rokiem wejdą w życie nowe stawki podatku VAT: 5, 8 i 23 procent. Oznacza to wyższe rachunki za większość towarów i usług oraz konieczność przygotowania się przedsiębiorców na rozliczanie według nowych stawek. Jednocześnie nie odliczą już oni całego VAT-u przy zakupie auta oraz paliwa do niego.

Nowe stawki zastąpią dotychczas stosowane: 0, 3, 7 oraz 22 procent. Stawka 5-procentowa jest zupełnie nowa i została wprowadzona na czas nieokreślony. Z kolei stawki 8 i 23 procent, to podwyższone czasowo na okres 3 lat stawki 7 i 22 procent. Docelowo mają powrócić do pierwotnych wartości po 31 grudnia 2013 roku.
Nową 5-procentową stawką zostaną objęte:
podstawowe przetworzone produkty żywnościowe takie jak chleb, produkty zbożowe, przetwory mięsne czy nabiał (dotychczas 7 procent)
książki (również audiobooki), czasopisma specjalistyczne oraz nuty (dotychczas 0 procent)
niektóre nieprzetworzone produkty rolne objęte dotychczas 3-procentową stawką: warzywa, owoce, mięso, jaja.
Zmienią się również zasady odliczeń
Dotychczas jako przedsiębiorcy mogliśmy odliczać cały VAT od zakupu samochodu z kratką. W latach 2011-2012 dla aut o masie dopuszczalnej do 3,5 t będziemy odliczymy jedynie 60 procent kwoty naliczonego podatku, jednak nie więcej niż 6 tys. złotych. Dodatkowo nie będziemy mogli w tym okresie odliczać VAT-u od paliwa do tych samochodów.
Ograniczenia te dotkną nas również, gdy samochód z kratką użytkujemy na podstawie umowy dzierżawy, najmu czy leasingu. W tym wypadku będziemy mogli odliczyć 60 procent podatku od rat lub czynszu i innych opłat umownych udokumentowanych fakturą. Suma odliczonego podatku w całym okresie użytkowania pojazdu nie będzie mogła przekroczyć 6 tys. złotych.
Cały materiał na http://www.money.pl/podatki/poradniki/artykul/podatek;2011;przygotuj;sie;na;zmiany;vat,3,0,741891.html

Money.pl

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.