Złote Medale już przyznane!

Kilka dni emocji i wyczekiwania – komu uda się zdobyć najwyższe wyróżnienie targowe? I już znamy laureatów. Tegoroczny Złoty Medal targów Polagra-Premiery 2010 oraz Salonu Pro-Horti przyznano wyjątkowo wcześnie, bo w styczniu, i aż 28 wystawcom! Złote Medale MTP przyznawane są tylko tym produktom, które wyprzedzają konkurentów pod względem innowacyjności i jakości.

W tym roku, po raz pierwszy według zmienionej formuły, Sąd Konkursowy wyłonił laureatów jeszcze przed targami. Oto wyniki:

W kategorii Maszyny i urządzenia rolnicze”:

System automatycznej dwukierunkowej komunikacji prasa (864) – ciągnik
(6030/7030 JOHN DEERE) – pozwala certyfikowanym narzędziom na zarządzanie określonymi parametrami ciągnika, jak np. elektryczne gniazda hydrauliczne, prędkość czy przełożenie WOM i jego włączanie/ wyłączanie. Automatyzacja może zwiększyć wydajność pracy operatora, poprawić jej komfort i zmniejszyć ryzyko przestojów spowodowanych przez operatora.
Firma: JOHN DEERE USINE D’ARC-LES GRAY, Francja i JOHN DEERE WERKE MANHEIM, Niemcy
Zgłaszający : JOHN DEERE POLSKA Sp. z o.o., Jelonek k/ Poznania
Pawilon 5 stoisko 14

Ciągnik rolniczy JOHN DEERE 8345R – ciągniki serii 8R zostały zaprojektowane specjalnie po to, by spełnić wymagania stawiane przez rolników z gospodarstw wielkoobszarowych. Dzięki wytrzymałej konstrukcji ramy ich ładowność sięga nawet 6 ton. Ciągniki serii 8R napędzane są przez 9-litrowe silniki PowerTechPlus o mocy 345 KM. 4-zaworowy cylinder pozwala na efektywniejszą pracę i osiągnięcie maksimum wydajności. System recyrkulacji spalin powoduje redukcję emisji spalin i przyczynia się do oszczędności paliwa.
Firma: Wterloo Works, US
Zgłaszający : JOHN DEERE POLSKA Sp. z o.o., Jelonek k/ Poznania
Pawilon 5 stoisko 14

Owijarka MAJA Z – 583 – przeznaczona do owijania bel wykonanych z półsuchej trawy lub roślin
motylkowych o 40-50% zawartości suchej masy. Układ technologiczny “przód-tył” umożliwia
pracę owijarki w takim samym kierunku jak prasą (wzdłuż pola) a nie poprzecznie, zapewnia szybki
załadunek beli, owijania folią w czasie przejazdu do następnej i dużą wydajność. Elektroniczny
panel sterujący obsługuje wszystkie najważniejsze funkcje maszyny, ograniczając rolę operatora do podebrania beli i wciśnięcia guzika.
Firma: SIPMA S.A., Lublin
Pawilon 3 stoisko 12

Ciągnik rolniczy New Holland T7070 Auto Command – charakteryzuje się nową ciągłą przekładnią bezstopniową. Wyposażony jest w m.in. w silnik o mocy 225 KM z układem Power Boost zapewniającym wzrost mocy do 250 KM/ 187 kW, nowy elektroniczny hamulec parkingowy, dotykowy, kolorowy monitor Intelliview TM III zamontowany na nowoczesnym podłokietniku SidewinderTM II.
Fabryka NEW HOLLAND w Basildon, Wielka Brytania
Zgłaszający: NEW HOLLAND POLSKA Płock, Płock
Pawilon 5 stoisko 12

Pompy serii POLY firmy BERTOLINI do opryskiwaczy – zastosowana stal kwasoodporna zdecydowanie zwiększa wydajność pomp i ich odporność na korozję. Ze stali kwasoodpornej wykonane są zaorki wraz ze sprężynkami, talerzyki i śruby mocujące membrany pompy. Dzięki temu nadają się zarówno do wykonywania oprysków, jak i nawożenia doglebowego.
Firma: IDROMECCANICA BERTOLINI S.p.A., Włochy
Zgłaszający: MESCOPMP Maciej Maszner, Kościan
Pawilon 3 stoisko 32

Ciągnik Valtra T202 Direct – jest komfortowy i łatwy w prowadzeniu, dzięki automatycznej przekładni bezstopniowej (CVT), która jest wyjątkowo prosta w obsłudze. Umożliwia ona operatorowi natychmiastowe osiągnięcie żadanej prędkości, którą może zmienić, naciskając pedał przyspieszenia.
Firma: Valtra Inc., Finlandia
Zgłaszający: AGCO Sp. z o.o., Paczkowo
Pawilon 5 stoisko 13

Agregat uprawowy VECTOR – został specjalnie skonstruowany do uprawy i pod siew w mulcz, całkowicie zastępujący pług. Wystarczy jeden przejazd i pole jest gotowe do siewu. Wyposażony jest m.in. w opatentowaną regulację głębokości pracy EasyShift, która umożliwia wygodną zmianę głębokości pracy od 0 do 35 cm hydraulicznie z kabiny ciągnika.
Firma: Köckerling GmbH & Co. KG, Niemcy
Pawilon 5 stoisko 28

Siatka MARATHON w technologii BALE+ – to siatka najnowszej generacji, przeznaczona do pras rolujących wszystkich typów. Wykonana jest w technologii pozwalającej osiągnąć maksymalną długość i wytrzymałość przy zachowaniu optymalnej wagi rolki. Dzięki technologii BALE+ możliwe było wykonanie o niespotykanej dotąd na rynku długości 4.200 metrów. Minimalna wytrzymałość siatki to 290 kg. Siatki zawierają dodatek stabilizatora UV.
Firma: TAMA PLASTIC INDUSTRY , Izrael
Zgłaszający: TAMA POLSKA Sp. z o.o., Sieradz
Pawilon 3 stoisko 8

Aplikator doglebowy TERRAFLEX – przeznaczony jest do aplikacji gnojowicy w glebę. Terraflex jest w całości ocynkowany, co pozwala maksymalnie wydłużyć okres użytkowania maszyny. Zastosowana innowacyjna głowica rozdzielająca Scalper gwarantuje precyzyjne cięcie wszystkich resztek znajdujących się w gnojowicy.
Firma: Joskin Polska sp. z o.o., Trzcianka
Pawilon 4 stoisko 6

Rozrzutnik obornika N-266 – innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie drewnianej konstrukcji burt oraz podłogi, co sprawia, że w porównaniu z obudową metalową, jest ona dwukrotnie trwalsza. Maszyna jest stosunkowo lekka, co zmniejsza się zużycie paliwa w traktorze.
Firma: POL – MOT Warfama S.A, Dobre Miasto
Pawilon 3 stoisko 30

Zestaw kosiarek GigaCUT 860 S/T – składa się z dwóch kosiarek dyskowych z centralnym zawieszeniem zamontowanym na wspólnej ramie nośnej, co powoduje równomierne rozłożenie nacisku na podłoże i umożliwia szybsze oraz częstsze koszenie. Jednoczesne unoszenie kosiarek jest możliwe dzięki zastosowaniu dzielnika strumienia, który wymaga tylko jednego wyjścia hydraulicznego w ciągniku. Zestaw GigaCut jest wyposażony wymiennie w spulchniacze lub walce pokosu. Dodatkowo m.in. można zamontować dwa transportery (przenośniki taśmowe), które umożliwią zebranie skoszonej masy (zarządzenia pracą transportera jest realizowane za pomocą konsoli elektrycznej z kabiny operatora ciągnika).
Firma: SaMASZ inż. Antoni Stolarski, Białystok
Pawilon 5 stoisko 2

Automatyczny górny zaczep Qucik Connect – z jednej strony, nowy system “QuickConnect” pozostawia dużo wolnej przestrzeni pomiędzy traktorem, a maszyną, pozwalając na wygodne oraz bezpieczne podłączenie wałka WOM, węży hydraulicznych, kabli oraz górnego łącznika. Z drugiej strony, QuickConnect automatycznie zaczepia maszynę tak, aby nawet w podłączeniu opryskiwaczy z dużymi zbiornikami odpowiednio dociążyć traktor oraz można nim było łatwo manewrować.
Firma: LEMKEN GmbH & Co. KG, Niemcy
Zgłaszający: LEMKEN POLSKA sp. z o.o., Żalęcino
Pawilon 5 stoisko 15

Ciągnik rolniczy Fendt 209 Vario – zaletami produktu jest nowoczesna bezstopniowa przekładnia Vario, niewielki promień zawracania 3,98 m, czy komputer pokładowy do nadzoru maszyny i ustawień precyzyjnych. Ciągnik wyposażony jest w 3-cylindrowy silnik AGCO Sisu Power o mocy 80 KM, chłodzony cieczą i recyrkulacją spalin AGRex.
Firma: AGCO GmbH FENDT, Niemcy
Zgłaszający: Korbanek Sp. z o.o., Tarnowo Podgórne
Pawilon 3A stoisko nr 1

Ciągnik rolniczy Massey Ferguson MF 8690 – jest pierwszym na świecie ciągnikiem wyposażonym w innowacyjny system selektywnej redukcji katalitycznej spalin SCR e3 Dzięki temu systemowi jest on najczystszym ciągnikiem pod względem emisji spalin i bardzo oszczędnym zużyciu paliwa. Model 8690 jest wyposażony w przekładnię bezstopniową DynaVT, układ SCR, 6-cylindrowy silnik Sisu Disel o mocy znamionowej 340 KM.
Firma: AGCO S.A.
Zgłaszający: Korbanek Sp. z o.o., Tarnowo Podgórne
Pawilon 3A stoisko nr 1

TVI Albuz – eżektorowy rozpylacz wirowy o pustym stożku – został zaprojektowany z myślą o redukcji efektu znoszenia cieczy przez wiatr podczas opryskiwania. Produkt ten gwarantuje wysoką ochronę przed efektem znoszenia i dużą skuteczność biologiczną. Zakres ciśnień – od 5 do 25 bar, trwałość – ponad 1.000 godzin pracy.
Firma: Saint – Gobain Ceramics, Francja
Zgłaszający: ALBUZ – BOTT Agro, Leszno
Pawilon 6 stoisko 8

Mini ładowarka AVANT 420 – jest to kompaktowa, ekonomiczna i wielofunkcyjna ładowarka z silnikiem wysokoprężnym 14 KW. Zalety Avant 420 to m.in. wysokość podnoszenia do 2750 mm, max. udźwig do 600 kg, max. prędkość poruszania się do 12 km/h, małe zużycie paliwa.
Firma: AVANT TECNO OY, Finlandia
Zgłaszający: AVANT Polska Sp. z o.o., Przybysławice
Pawilon 4 stoisko 17

HYDROSIEWNIK HS 1,5 – hydrosiew jest metodą siewu polegającą na hydromechanicznym siewie nasion traw, mulczu celulozowego, lepiszcza, hydrożelu, nawozów oraz elektrostymulatorów wzrostu roślin i aktywności biologicznej gleby. W budowie Hydrosiewnika HS1,5 zastosowano szereg nowatorskich rozwiązań, m.in. kurtynę wodną w otworze zasypowym do zatapiana materiałów i nasion, hydrodynamiczny system mieszania składników hydroobsiewu w zbiorniku, czy samonośne, kulowe złącze obrotowe szpuli zwijaka.
Firma: ŁUKOMET Krzysztof Łuszczyk, Całowanie
Pawilon 3 stoisko 27

Ciągnik PUMA CVX 225 – jest wyposażony w bezstopniową skrzynię biegów i nowej koncepcji podłokietnik. Dla wygody obsługi sterowanie czasem otwarcia i regulacją wydatku wszystkich 9 par wyjść hydraulicznych jest realizowane za pomocą tylko jednego pokrętła a pompa hydrauliczna o wydajności 150 l/min gwarantuje wystarczający wydatek dla najcięższych zastosowań. Systemy automatycznej blokady napędu na 4 koła i blokady mechanizmu różnicowego oraz aktywna amortyzacja przedniej osi zapewniają bezpieczeństwo i komfort.
Firma: CASE IH, Austria
Zgłaszający : CNH POLSKA ( CASE IH) , Płock
Pawilon 5 stoisko 7

EDAS – nawigowany opryskiwacz do środowiskowo bezpiecznej ochrony sadów – zaletą systemu EDAS jest lokalizowanie opryskiwacza za pomocą nawigacji satelitarnej z korekcją sygnału DGPS, pomiar prędkości i kierunku wiatru mierzony stacjonarnie za pomocą anemometru ultradźwiękowego oraz automatyczna regulacja parametrów zabiegu w zależności od pozycji opryskiwacza oraz prędkości i kierunku wiatru.
Zakład Agroinżynierii Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach
AGROCOM Polska. Oprogramowanie i nowe możliwości dla rolnictwa. Jerzy Koronczok,
Żędowice
Pawilon 5 stoisko 5

W kategorii “Odmiany roślin uprawnych”:

Kukurydza odmiana OPOKA – to średniowczesna, trójliniowa odmiana polecana do uprawy na kiszonkę. Wykazuje się dużą stabilnością w plonowaniu nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych. Bardzo dobra strawność została potwierdzona w badaniach rejestrowych COBORU, w których Opoka uzyskała 103,7% plonu w świeżej masie i 101,1 % w plonie ogólnym suchej masy.
Hodowla roślin Smolice Sp. z o.o. Grupa IHAR , Smolice
Pawilon 6A stoisko 18

Pszenica ozima MUSZELKA – charakteryzuje się bardzo wysokim potencjałem plonowania. Jest szczególnie polecana do uprawy w intensywnej technologii produkcji. Z uwagi na dużą wczesność i dobrą odporność na zakwaszenie gleby może być też uprawiana na słabszych stanowiskach.
DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o. w Choryni
Pawilon 6A stoisko 1

Rzepak ozimy MONOLIT – polecany do produkcji na potrzeby przemysłu olejarskiego dzięki wysokiej zawartości tłuszczu i bardzo dobremu potencjałowi plonowania.
Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o., GRUPA IHAR, Strzelce
Pawilon 6A stoisko 37

Kukurydza odmiana NK Nekta – charakteryzuje się wysokim potencjałem plonowania na ziarno (badania COBORU PDO 119,7 q/ha), szybkim początkowym wzrostem roślin oraz bardzo dobrą zdrowotnością roślin i kolb.
SYNGENTA SEEDS Sp. z o.o., Warszawa
Pawilon 6A stoisko 34A

Czosnek ORNAK – to odmiana średniopóźna, która charakteryzuje się dużą tolerancją polową na choroby. Polecana na świeży rynek oraz do przetwórstwa dla przemysłu spożywczego – zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego i mięsnego.
Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze POLAN Sp. z o.o., Kraków
Pawilon 6A stoisko 1

Burak ćwikłowy TYTUS – to odmiana plenna, tolerancyjna na chwościka o gładkiej skórce, soczystym, bardzo dobrze wybarwionym i bardzo delikatnym miąższu. Polecany do bezpośredniego spożycia oraz dla przemysłu. Uzyskiwany plon to ponad 60 t/ha.
Spójnia Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Sp. z o.o., Nochowo
Pawilon 6A stoisko 1

Pietruszka korzeniowa SONATA – odmiana bardzo plenna o dużym udziale plonu handlowego i ciemnym ulistnieniu. Doskonale się przechowuje, nie posiada tendencji do tworzenia ordzawień, wykazuje zwiększoną odporność na suszę.
Spójnia Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Sp. z o.o., Nochowo
Pawilon 6A stoisko 1

Ogórek SOPLICA F1 – to odmiana średniowczesna, przeznaczona na kiszonki, charakteryzująca się dobrą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne.
PlantiCo – Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Zielonki Sp. z o.o., Zielonki Parcele
Pawilon 6A stoisko 1

Papryka gruntowa CARYCA F1 – odmiana mieszańcowa, średniowczesna, wykazuje bardzo małą skłonność do tworzenia owoców niekształtnych. Owoce charakteryzują się dość dużą masą, bardzo grubym miąższem i bardzo dobrym smakiem. Są średnio podatne na występowanie suchej zgnilizny wierzchołkowej.
PlantiCO- Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Zielonki sp. z o.o., Zielonki Parcele
Pawilon 6A stoisko 1