fbpx

Zachodniopomorskie: Rozdawali za darmo mleko

W piątek, 6 marca, Szczeciński Związek Hodowców Bydła zorganizował w centrum Szczecina akcję pod hasłem Promocja mleka w zachodniopomorskim”. W jej trakcie rozdawano szczecinianom za darmo litrowe kartony mleka. Przypomniano także o wciąż tragicznej sytuacji producentów mleka w regionie. N”

Akcja miała na celu zwrócenie uwagi konsumentów na problemy producentów mleka, szczególnie niską opłacalność. Przechodnie otrzymywali ulotkę, z której można było się dowiedzieć, że Koszt produkcji 1 litra mleka to min. 1,10 zł. Rolnik otrzymuje średnio 0,80 zł, a nawet 0,60 zł.” albo, że “na 1 kg masła potrzeba 10 litrów mleka” lub, że “mleczarnie sprzedają sery do sklepów po 8 zł. Sklepy te same sery sprzedają po 20 zł/kg i drożej”.

Informowano także o monopolistycznych działaniach sieci handlowych i nieuczciwych praktykach niektórych przetwórców. Chodziło tutaj głównie o zwrócenie uwagi konsumentów na zawartość sprzedawanych produktów. Bardzo często w zamian za niską cenę oferowane wyroby jako masło ekstra bądź osełka śmietankowa, zawierają domieszkę taniego oleju roślinnego lub nawet łoju wołowego.

Przeprowadzenie takiej akcji zapowiadano już podczas styczniowego spotkania w urzędzie wojewódzkim, które zostało zorganizowane po alarmujących sygnałach od producentów mleka na temat drastycznej sytuacji na rynku mleka w zachodniopomorskim. Okazało się, że średnie ceny skupu mleka w tym regionie ze 1,35 zł. w 2007 r. spadły do ok. 80 gr w styczniu 2009 r. Spotkanie zaowocowało wypracowaniem 12 postulatów, które za pośrednictwem wicewojewody Andrzeja Chmielewskiego zostały przekazane ministrowi rolnictwa Markowi Sawickiemu. Niestety bez echa. Producenci domagają się m.in. ustalenia przez ministrów finansów i rolnictwa minimalnych cen mleka, finansowego wsparcia eksportu mleka w proszku, masła i serów poza Unię a także natychmiastowego wprowadzenia przez resort rolnictwa opłat “wyrównawczych” producentom mleka, które pozwolą pokryć różnicę między uzyskaną ceną a kosztami produkcji. Rolnicy domagali się również większego promowania naturalnych produktów nabiałowych oraz wymuszenie na handlu odpowiedniego wydzielenia na półkach sklepowych i oznakowania artykułów nabiałopodobnych.

Minister o złej sytuacji producentów mleka w zachodniopomorskim został ponownie poinformowany w lutym. Tym razem list do szefa resortu wsi wysłał Szczeciński Związek Hodowców Bydła wraz ze Związkiem Przedsiębiorców Rolnych w Szczecinie. Organizacje te domagały się od Marka Sawickiego cen gwarantowanych w skupie oraz kontroli w obrocie i sprzedaży mleka. Zwrócono uwagę, że średnia cena skupu mleka w woj. zachodniopomorskim wynosi 80 gr/l i jest obecnie najniższa w kraju.

Producentom próbuje pomóc również Zachodniopomorska Izba Rolnicza, która opublikowała w styczniu br. stanowisko w sprawie wsparcia producentów mleka promując wprowadzenie ukierunkowanych działań rządu, tj. m.in. wsparcie eksportu, kredyty preferencyjne analogiczne do kredytów tzw. “klęskowych”, pobudzenie spożycia wewnętrznego itd.

Od 2004 r. liczba producentów mleka w województwie z ponad 6100 spadła do niespełna 2200 w 2008 r., a zachodniopomorskie jest na ostatnim miejscu w kraju pod względem wykorzystania limitów mlecznych.

MS/Wrp.pl
źródło: ZIR

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.