Wysokie ceny rzepaku w skupie

Skup rzepaku w tegorocznej kampanii rozpoczął się bardzo wysokimi cenami, rekordowymi w historii. W porównaniu do ubiegłego roku ceny są około 25% wyższe i wynoszą około 1350 zł za tonę, co związane jest przede wszystkim z wysokimi notowaniami Matif, jak podaje Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju. Relacja cen rzepaku do zbóż zdecydowanie przemawia na korzyść surowca olejarskiego. Taka cena na pewno kolejny rok z rzędu będzie stymulowała wzrost zasiewów rzepaku.

Zaawansowanie żniw na północy Polski wynosi ok. 15 %, w centralnej części kraju ok. 45%, a na południu ok. 30%.
Jakość surowca, wg PSPO, jest całkiem zadowalająca, np. poziom zaolejenia jest zbliżony do średniej z ostatnich lat.
Początkom żniw sprzyjała słoneczna pogoda. Rzepak zbierany z pola często posiadał już wilgotność technologiczną niezbędną do przechowywania. Zatem rolnicy mogli zaoszczędzić na dosuszaniu.
W przypadku plonów można mówić o dużym rozrzucie w poszczególnych gospodarstwach. Dobrzy producenci osiągają plony ponad 4 t/ha. Natomiast nie można jeszcze szacować średnich zbiorów w kraju, tym bardziej, że w Polsce nie istnieje monitoring powierzchni zasiewów po wycofaniu z wniosków o płatności bezpośrednie pytania o powierzchnię zasiewów rzepaku, która była najdokładniejszym wyznacznikiem rzeczywistej powierzchni w kraju.
Rzepak stał się w naszym kraju jedną z najbardziej opłacalnych upraw. Wiele gospodarstw wyspecjalizowało się w jego produkcji i osiągają wyniki nie ustępujące farmerom z zachodniej granicy. Inwestycja w rzepak, począwszy od materiału siewnego, nawożenie i profesjonalną ochronę przynosi zyski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności