fbpx

Wielkopolska: Spotkanie rolników z ministrem

W dniu 6 lutego 2009 roku w miejscowości Babiak, w powiecie kolskim odbyło się spotkanie Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego z rolnikami powiatu kolskiego. W spotkaniu udział wzięli m.in.: Wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Arkadiusz Błochowiak, Radny Sejmiku Wojewódzkiego Czesław Cieślak, Wojewódzki Lekarz Weterynarii Andrzej Żarnecki, przedstawiciele Agencji i organizacji z otoczenia rolnictwa województwa wielkopolskiego. Na początku spotkania Pan Minister przedstawił bieżącą sytuację w resorcie i jego działania w celu poprawy sytuacji ekonomicznej w rolnictwie. N

Minister omówił stan wypłat dopłat bezpośrednich za rok 2008 oraz działania na rynku mleka. Przypomniał o wprowadzeniu dopłat do prywatnego przechowalnictwa mleka oraz dopłat do eksportu mleka i jego przetworów. Następnie pan minister odpowiadał na pytania rolników. Anna Olejnicka -Delegatka WIR z Gminy Osiek Mały pytała o nowe programy PROW, a także o stosunek resortu do proponowanych zmian w KRUS. Następnie Pan Czupryński- rolnik ze wsi Dębno Królewskie pytał dlaczego w programie modernizacja gospodarstw rolnych, przy doborze wielkości maszyn do wielkości gospodarstwa nie uwzględnia się rozwoju tego gospodarstwa i wydajność maszyn jest przyznawana do obecnie istniejącej wielkości gospodarstwa. Pytał również, o dotowane obowiązkowe ubezpieczenia upraw rolniczych, dlaczego składka z dotacją jest wyższa aniżeli wcześniej było to bez dotacji, twierdzenie to opierał na 10-letnim doświadczeniu na przykładzie swojego gospodarstwa.

Samasz loteria - baner

Minister Sawicki odpowiadając na te pytania zapewnił rolników, że pozostałe działania PROW wejdą w tym roku, a najbliższe nabory wniosków będą już w marcu. Konieczne jest jednak, aby najpierw Agencja rozpatrzyła wszystkie wnioski, jakie były złożone 9 listopada 2007 roku w ramach programu modernizacja gospodarstw rolnych. Ambitnym założeniem jest podpisanie wszystkich umów do końca lutego bieżącego roku. Co do doboru maszyn Minister uznał dotychczasowe rozwiązania za wystarczające, ponieważ państwa polskiego ani UE nie stać na inwestycje ponad bieżące możliwości rolników. Jeśli chodzi o KRUS to zdaniem Ministra Rolnictwa największe oczekiwania co do tej reformy są po stronie dziennikarzy, Rząd zaś stoi na stanowisku, aby dokonać głębokiej reformy KRUS-u, trzeba najpierw poprawić sytuację ekonomiczną rolników, gdyż na dzień dzisiejszy samo podniesienie składki wyrządziłoby więcej szkody, niż pożytku. Pan Minister zwrócił również uwagę na fakt, że tylko 30% rolników jest ubezpieczonych w KRUS, pozostali posiadają innego rodzaju ubezpieczenia.

Jeśli chodzi o ubezpieczenia, to Minister zaapelował do rolników o jak najbardziej powszechne stosowanie tej formy zabezpieczenia się przed skutkami zdarzeń losowych, bo tylko wtedy mogą one potanieć. Podkreślił również, że na dzień dzisiejszy zainteresowanie zakładów ubezpieczeń tym produktem jest tak niewielkie, że zmusza resort do podjęcia działań w celu podniesienia ich atrakcyjności poprzez zwiększenie stopnia reasekuracji.

Bożena Frankowska reprezentując Starostwo powiatowe w Koninie pytała o przyszłość programu Młody rolnik” oraz czy wszyscy rolnicy, którzy złożyli wnioski na modernizację w dniu 9 listopada 2007r. mają szansę na podpisanie umów.

Wojciech Chojnacki pytał o przyszłość grup producenckich i możliwość pozyskiwania funduszy na inwestycje przez te grupy, podkreślił również fatalny stan melioracji i konieczność skierowania większych funduszy na ten cel z budżetu, pytał również o przyszłość biopaliw w Polsce, dlaczego w czasie gdy mówi się tyle o odnawialnych źródłach energii nasze gorzelnie bankrutują.

Zbigniew Wolicki, producent czarnej porzeczki, wiśni oraz śliwki z Gminy Babiak zwrócił uwagę na wciąż rosnące koszty produkcji owoców, pytając jednocześnie czy Minister Rolnictwa zechciałby osobiście zaangażować się w rozmowy między producentami a przetwórcami w celu uzyskania konsensusu na ceny zbytu owoców miękkich w 2009 roku.

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/spotkanieministerrolnicy-www.jpg align=right width=200
Minister odpowiadając na te pytania powiedział, że zmiany w programie “młody rolnik” skierowane są w tym kierunku, aby beneficjent mógł uzupełnić wykształcenie w ciągu trzech lat od przyznania premii, a jego gospodarstwo osiągnęło wielkość średniej wojewódzkiej w ciągu pięciu lat. Minister jeszcze raz zapewnił, że wszyscy rolnicy, którzy złożyli kompletne wnioski na modernizację gospodarstw rolnych w ramach naboru 2007r. będą mieli możliwość podpisania umów i pieniędzy dla nich nie zabraknie.

W sprawie grup producenckich Minister Sawicki wyjaśnił, że ta forma współpracy rolników dynamicznie się rozwija i coraz więcej powstaje nowych grup, które korzystają z dofinansowania na swoją działalność. Na dzień dzisiejszy tylko producenci owoców i warzyw mogą korzystać z dofinansowania inwestycyjnego, ale już w najbliższym czasie będą stworzone warunki dla pozostałych grup. Zdaniem Pana Ministra z tej formy szeroko będą korzystać producenci trzody chlewnej w Wielkopolsce.

W spawie melioracji Minister zgodził się ze stanowiskiem Pana Chojnackiego, jeśli zaś chodzi o biopaliwa to resort poczynił starania, aby wprowadzić obowiązkowe znakowanie biokomponentów, tak aby dofinansowywać tylko te, które są wyprodukowane w Polsce, co pozwoli w dużym stopniu na podniesienie opłacalności ich produkcji w kraju. W sprawie kosztów produkcji owoców Minister zauważył, że problem ten dotyczy wszystkich płodów rolnych i zadeklarował swoją chęć do mediacji z kontraktującymi te płody. Jeśli chodzi o obniżenie kosztów produkcji to Minister Sawicki przypomniał, że to On wnioskował o zdjęcie cła na nawozy zza wschodniej granicy. Poinformował, również o tym, iż wystąpił do Ministra Finansów o zmianę regulacji prawnych tak, by kredyty inwestycyjne i klęskowe udzielane rolnikom przez banki były bardziej atrakcyjne.

Minister oświadczył również, że jest przeciwny wprowadzeniu zryczałtowanego podatku dochodowego w rolnictwie, a prace w resorcie skierowane są na stworzenie dobrowolnego przejścia rolników na podatek dochodowy na zasadach ogólnych, który miałby zastąpić podatek rolny, jednakże przejście to miałoby mieć charakter dobrowolny, podobnie jak w przypadku VAT .

Delegat na Walne WIR-Mirosław Serafinowicz pytał o możliwość likwidacji Europy dwóch prędkości, a więc o możliwość wyrównania dopłat bezpośrednich w starej i nowej Unii. Pani Polewska pytała o możliwość urealnienia dochodu rolnika jaki jest przyjmowany dla potrzeb socjalnych ponieważ aktualne wskaźniki są zbyt wysokie i dyskryminują rolników jako beneficjentów pomocy społecznej.

Na spotkaniu poruszono jeszcze wiele ważkich i trudnych tematów na które Minister Sawicki udzielił wyczerpujących wyjaśnień. Na zakończenie spotkania gospodarze terenu: Wieńczysław Oblizajek- Starosta Kolski, Marek Tomicki- Przewodniczący Rady Powiatu, Marek Czesław- Prezes Powiatowego Zarządu PSL, Michał Wróblewski – Wiceprezes WIR podziękowali Panu Ministrowi za przybycie i udzielenie wyczerpujących informacji i wręczyli Pamiątkowy Medal z okazji 10-lecia Powiatu Kolskiego.

źródło: WIR

Baner Bayer Roundup
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.