fbpx
Strona głównaPozostałeSusza nie powinna wpłynąć na ceny

Susza nie powinna wpłynąć na ceny

Minister rolnictwa Marek Sawicki informuje, że z powodu suszy tegoroczne plony będą o 8-10 procent niższe niż w ubiegłym roku, jednak nie będzie miało to wpływu na wzrost cen żywności.

Skala skutków suszy nie jest jeszcze oszacowana, ale Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wskazuje, że dotkniętych suszą jest 65 procent powierzchni kraju, z tym że dotkliwe straty, które będą musiały być rekompensowane, występują na obszarze 1/3 powierzchni kraju – powiedział na konferencji w Olsztynie minister Sawicki.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że susza nie będzie miała wpływu na wzrost cen żywności. -Niepotrzebnie straszycie konsumentów, bo ceny żywności nie będą rosły z powodu suszy w Polsce. Funkcjonujemy na wspólnym unijnym rynku i nie ma zagrożenia. Na południu Europy nie było takiej suszy jak w latach poprzednich, a plony mają być wyższe – dodał Sawicki. Wyjaśnił, że ceny żywności kształtują się na rynkach międzygiełdowych i międzynarodowych. Pytany o pomoc rolnikom, których gospodarstwa zostały dotknięte suszą, Sawicki powiedział, że po oszacowaniu start przez komisje powołane przez wojewodów będzie można wypłacić rolnikom pomoc socjalną. W przypadku małego gospodarstwa jednorazowy zasiłek wyniesie 500 złotych, a w przypadku dużego gospodarstwa 1 tys. zł. Pierwsza pomoc trafi do rolników na przełomie sierpnia i września. Inną formą pomocy są m.in. ulgi w podatkach płaconych samorządom i w ubezpieczeniach KRUS, a także kredyty klęskowe.

WIPASZ

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.