Sukces na wsi nagrodzony

8 maja 2008 r. w Warszawie w Pałacu Belweder odbył się Finał VIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Sposób na Sukces”. Ideą konkursu jest wspieranie inicjatyw gospodarczych, których uruchomienie przyczynia się do powstawania nowych miejsc pracy na wsi, przyczyniając się do ograniczenia bezrobocia i aktywizacji społeczności lokalnych.”

O zwycięstwo w tegorocznym konkursie ubiegało się 40 projektów. Jury nagrodziło 10 i 1 wyróżniło. Wśród laureatów nagrodą pierwszego stopnia w kategorii: inicjatywy na rzecz społeczności lokalnych uhonorowano przedsięwzięcie uruchomione przez Urząd Gminy w Mieścisku, w powiecie wągrowieckim (woj. wielkopolskie), za utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej Niezapominajka” w Gołaszewie. Celem powstania zakładu było zatrudnienie osób niepełnosprawnych, ich rehabilitacja lecznicza i społeczna. Inicjatywa przyniosła wiele pozytywnych efektów dla lokalnej społeczności wiejskiej i zasługuje na szczególną uwagę, gdyż w zakładzie zatrudniane są osoby o wysokim stopniu niepełnosprawności, które nie miałyby szans na normalnym rynku pracy. Zatrudniono 41 pracowników, w tym 30 osób niepełnosprawnych. Należy podkreślić, że programem objęte są osoby z terenów popegeerowskich.

W tym roku organizatorzy zwrócili się do Agencji Nieruchomości Rolnych o uhonorowanie laureatów w tej właśnie kategorii. – Inicjatywy na rzecz społeczności lokalnych to kategoria szczególnie nam bliska – powiedział w czasie uroczystości Wojciech Kuźmiński, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych. – Agencja od początku swej działalności podejmuje wiele działań na rzecz społeczności lokalnych, m.in.: wspiera samorządy poprzez nieodpłatne przekazywanie gruntów na cele służące mieszkańcom, a także zasila samorządy środkami finansowych w formie bezzwrotnej pomocy. Dzięki temu w całym kraju powstają wodociągi, oczyszczalnie ścieków, stacje uzdatniania wody, studnie głębinowe, hydrofornie, kotłownie osiedlowe, boiska, drogi w popegeerowskich osiedlach itp. Mam nadzieję, że niedługo dzięki takim inicjatywom jak w Mieścisku przestaniemy mówić o problemach na obszarach popegeerowskich, a zaczniemy je doceniać za rozwój małej i średniej przedsiębiorczości.

Pamiątkowy puchar z rąk Wojciecha Kuźmińskiego odebrali: Andrzej Banaszyński, wójt Gminy w Mieścisku i Elżbieta Kapczyńska, przewodnicząca Rady Gminy.

Dzięki współpracy organizatorów, patronów i sponsorów konkursu, w tym także Agencji Nieruchomości Rolnych, w dotychczasowych VIII edycjach nagrodzono już ponad 110 najlepszych projektów zrealizowanych na obszarach wiejskich. Laureatów konkursu “Sposób na Sukces” można poznać, wchodząc na stronę internetową Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie: www.cdr.gov.plwww.cdr.gov.plWszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wojciech Adamczyk
ANR

N”

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj