fbpx
Strona głównaUprawaSelekcja negatywna

Selekcja negatywna

Utrzymujący się okres chłodów sprawia, że zagrożenie plantacji nasiennych ziemniaka przez wirusy nie jest obecnie zbyt wielkie. Zwłaszcza dotyczy to regionów północnych kraju, gdzie zlokalizowana jest największa ilość gospodarstw produkujących sadzeniaki. Chłodna aura nie sprzyja bowiem uskrzydlaniu się mszyc i ich migracji, a przez to zagrożenie chorobami wirusowymi jest niższe.

Ważnym zabiegiem na tym etapie procesu wegetacji jest wykonanie dokładnej selekcji negatywnej na plantacjach nasiennych. Ma on na celu usunięcie z plantacji roślin wadliwych, w tym roślin porażonych przez wirusy. Należy tego dokonać jeszcze przed rozpoczęciem intensywnych lotów mszyc.

Agrotechniczny zabieg, który pozwala na ograniczenie szerzenia się wirusów, jest szczególnie ważny w tym okresie. Na plantacjach wyraźnie widoczne są wszelkie symptomy porażenia roślin przez patogeny, co zwiększa skuteczność wykonania zabiegu. Podczas selekcji negatywnej należy także usunąć z pola wszelkie rośliny z objawami porażenia przez choroby grzybowe i bakteryjne oraz te słabo rozwinięte i obce odmianowo.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Zakładzie Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka IHAR w Boninie: 76-009 Bonin k/Koszalina tel. (0 94) 342 30 31 lub 342 69 97.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.