Jednym z ważnych tematów omówionych podczas dzisiejszego posiedzenia Rady UE była sytuacja na rynku drobiu i możliwość wprowadzenia nowych środków wspierających sektor drobiarski. N
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel zaprezentował stanowisko Polski podkreślając trudną sytuację, jaka wystąpiła na naszym rynku mięsa drobiowego. Problemy na tym rynku występują także w pozostałych krajach Unii, dlatego minister K. Jurgiel wnioskował o podjęcie odpowiednich działań przez Komisję Europejską na rzecz producentów jaj, drobiu i przetwórców.w Polsce tak jak w innych państwach unijnych, popyt na mięso drobiowe istotnie zmalał.
Przyczyną tego spadku była reakcja konsumentów na potencjalne zagrożenie “ptasią grypą”. Od sierpnia 2005 r. ceny drobiu spadły o 1/3. Polskie ceny są najniższe w UE . W II połowie lutego 2006 r.
były one o ponad 30% niższe od średniej dla UE-25.Obecne regulacje rynku drobiu nie przewidują wsparcia dla sektora uboju i przetwórstwa drobiu, który już obecnie bardzo dotkliwie odczuwa skutki kryzysu.
Minister zaproponował wprowadzenie na poziomie Wspólnoty instrumentów wsparcia producentów jaj, hodowców drobiu oraz dla zakładów uboju i przetwórstwa drobiu. “Komisja Europejska powinna uruchomić dodatkowe środki wsparcia rynku” – powiedział minister. W szczególności należy wprowadzić:
• rozszerzenie zakresu produktów objętych refundacjami eksportowymi oraz zwiększenie stawek refundacji, .europejską kampanię informacyjno-edukacyjną skierowaną do konsumentów,
• dopłaty do przechowywania mięsa drobiowego, .wsparcie hodowców drobiu oraz przedsiębiorstw sektora drobiarstwa m.in. w postaci środków finansowych na rekonwersję,
• system wsparcia finansowego ubojni i zakładów przetwórstwa dotkniętych skutkami wprowadzenia ograniczeń weterynaryjnych związanych z ptasią grypą, celem zrekompensowania kosztów związanych z nie wywiązaniem się z umów kontraktacyjnych.
W odpowiedzi na postulaty odnośnie wsparcia rynku drobiu, zgłoszone przez Polskę i Francję, komisarz Mariann Fischer Boel podkreśliła, że jest świadoma powagi sytuacji. Podnoszenie dopłat eksportowych ma swoje ograniczenia ze względu na wprowadzanie zakazu importu przez wiele krajów spoza UE.
Głębokość kryzysu na rynku drobiarskim powoduje, że nie da się go przezwyciężyć poprzez normalne zarządzanie rynkiem. Potrzebujemy lepszych rozwiązań, pierwszym krokiem powinno być upoważnienie KE do podjęcia dodatkowych, specyficznych działań. Komisja zamierza przedstawić propozycję takich nadzwyczajnych rozwiązań, tak szybko jak to możliwe ale ich akceptacja będzie decyzją polityczną, którą musi podjąć Rada i Parlament Europejski. Komisja przewiduje między innymi wsparcie sektora przetwórstwa oraz kampanię informacyjną wśród konsumentów. Pani Komisarz stwierdziła, że o konkretach będzie można mówić w kwietniu bieżącego roku.
W dyskusji zdecydowana większość krajów nalegała na podjęcie szybkich działań łagodzące skutki kryzysu na rynku drobiarskim.
Źródło: MRiRW
Opr. ms