fbpx

Okno wewnętrzne

Komunikacja to rzecz podstawowa, również w domu. Wewnętrzne okno, wstawione między pokojem a kuchnią – na odpowiedniej wysokości – może posłużyc do podawania przez nie potraw. W przypadku ślepego” pomieszczenia – na przykład łazienki – okno wstawione dość wysoko zapewni mu oświetlenie.”

Przed przystąpieniem do prac, należy sprawdzić czy ściana, w której zamierzamy wybić otwór nie jest ścianą nośną. W przypadku zwykłej ściany działowej o grubości ok. 16 cm (12 cm cegły plus tynk), można przystapić do pracy. W ścianie nośnej również jest to możliwe, warto jednak tutaj skorzystać z usług fachowca.

Pręty lub kątowniki
Prace rozpoczynamy od skucia tynku w miejscu, gdzie ma znajdować się górna krawędź otworu i sprawdzamy układ cegieł. Następnie, za pomocą szlifierki kątowej z odpowiednią tarczą, usuwamy spoinę murarską łączącą dwie warstwy cegieł. Szczelina, która powstanie w ten sposób, powinna być dłuższa o ok. 20 cm po obu stronach (na prawo i lewo) niż planowany otwór na okno. W pustą szczelinę należy wsunąć dwa lub trzy żebrowane pręty zbrojeniowe o średnicy 10-12 mm (ilość prętów zależy od grubości ściany). Jeżeli otwór ma być duży (ponad 2 m długości), można posłużyć się dwoma kątownikami, które montujemy po obu stronach szczeliny na tej samej wysokości. Kątowniki przed tynkowaniem należy obłożyć siatką zbrojącą. Zarówno pręty, jak i kątowniki podtrzymywać będą cegły, które znajdują się bezpośrednio nad nimi.
Kolejnym krokiem będzie wykucie cegieł do poziomu, jaki sobie zaplanowaliśmy. Teraz pozostaje tylko wykończyć ubytki, które zostały po naszych pracach. Są na to dwa sposoby.

Tradycyjnie
Pierwszy sposób, tradycyjny, to wypełnienie ubytków tynkiem cementowo-wapiennym, na przykład Zaprawą Tynkarską Atlas, która jest gotową suchą mieszanką, produkowaną na bazie najwyższej jakości spoiwa cementowego, wypełniaczy kwarcowych i dodatków uszlachetniających. Do tego celu można użyć również Gipsu Szpachlowego Doliny Nidy lub – do większych ubytków – tynku gipsowego Doliny Nidy. Wówczas należy jednak zabezpieczyć antykorozyjnie pręty lub kątowniki, by nie rdzewiały. Jeżeli po kuciu pozostały ubytki w cegłach, wstawiamy je na nowo, stosując do tego Zaprawę Murarską Atlas.
Ostateczne wykończenie otworu zapewni użycie gładzi Gipsar Uni lub Gipsar Pefekt.

Za pomocą płyty
Inną metodą, szybką i wygodną – chociaż nie w każdej sytuacji – jest zastosowanie płyty kartonowo-gipsowej. Można ją przykleić przy pomocy Gipsara Mocar T, najpierw jednak należy odpowiednio przygotować podłoże, a więc oczyścić je z warstw mogących osłabić przyczepność kleju, jak kurz, brud, czy resztki farby. Aby zredukować chłonność podłoża, można zastosować emulsję gruntującą Atlas Uni-Grunt. Do obróbki płyty kartonowo-gipsowej, czyli do zaszpachlowania jej narożników, można użyć gładzi Gipsar Max.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.