Od rolnika do pośrednika 3000 procent znika

Od 1 września, ruszając z Nowego Korczyna, płyną rolnicy z województwa świętokrzyskiego – inicjatorzy akcji Od rolnika do pośrednika 3000 procent znika”. Jutro (6 czerwca), ok. godz. 12.00-13.00 do brzegu Przystani Wioślarskiej Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego (Warszawa, ul. Wioślarska 6 – między mostem Poniatowskiego a Łazienkowskim) przybije płynąca z Nowego Korczyna w województwie świętokrzyskim tratwa “Ponidzie”. Z rolnikami spotka się Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich UMWM Radosław Rybicki.”

Poprzez akcję Od rolnika do pośrednika 3000 procent znika” gospodarze z Ponidzia próbują zwrócić uwagę na drastyczne różnice między cenami skupu płodów rolnych, a wysokością cen tych produktów w sklepach. To problem, z którym rolnicy borykają się od lat. Dlatego w gospodarstwie agroturystycznym Stanisława Klepki w gminie Złota zrodził się pomysł organizacji happeningu – budowy tratwy i transportu nią płodów rolnych z Ponidzia do stolicy. Pomysł budowy tratwy wspomógł Marszałek Województwa Adam Jarubas. – Akcja ma charakter happeningu, a nie protestu. Mamy bowiem nadzieję, że ta – inna od wszystkich – forma, pozwoli nagłośnić problem, z którym borykają się nie tylko rolnicy z Ponidzia – mówił marszałek podczas wodowania łodzi w Nowym Korczynie. – Na wolnym rynku rolnik jest zniewolony. Nie ma wpływu na cenę, którą musi zapłacić za środki produkcji. Nie ma też wpływu na cenę, którą otrzymuje za płody rolne. Rolnik dostaje grosze, bo gros zysków ściąga pośrednik. Dlatego jeszcze raz warto zastanowić się nad funkcjonowaniem rolniczych giełd towarowych i grup producenckich, bo tylko w grupie rolnik będzie silny.
Jak podkreślał marszałek akcja ma być też sygnałem wysłanym do konsumentów, że na Ponidziu mamy ekologiczne, smaczne i tanie owoce oraz warzywa. I warto po nie sięgnąć, nie zaś po produkty z Chin czy Peru.
W trakcie 400 kilometrowego “rejsu” rolnicy, zawijali m.in. do Połańca, Sandomierza, Solca nad Wisłą i Puław, gdzie spotykali się z przedstawicielami miejscowych władz i dziennikarzami i starali się nagłośnić kwestię nożyc cenowych.
W stolicy uczestnicy akcji spotkają się z Ministrem Rolnictwa Stanisławem Kalembą (Ministerstwo Rolnictwa, godz. 15.00).
Źródło: UMWS, UMWM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności