fbpx
Strona głównaPozostałeNowość na Agro Show: Rozsiewacz nawozowy RAUCH AXERA-H EMC od Kuhn

Nowość na Agro Show: Rozsiewacz nawozowy RAUCH AXERA-H EMC od Kuhn

Firma KUHN prezentuje po raz pierwszy na wystawie AGRO SHOW rozsiewacz nawozowy RAUCH AXERA-H EMC wyposażony w elektroniczny system kontroli przepływu nawozu z automatyczną regulacją dawki EMC i z uniwersalnym łączem ISOBUS zapewniającym komunikację maszyny z ciągnikiem. Rozsiewacz posiada hydrauliczny napęd tarcz wysiewających z regulacją obrotów. Szerokość robocza od 12 do 42 m.Rozsiewacz AXERA-H EMC jest wyposażony w terminal sterujący QUANTRON-P.

Elektroniczna regulacja wysiewu za pomocą urządzenia QUANTRON P pozwala na dostosowanie dawki wysiewu do prędkości jazdy (DPAE).
Operator w każdej chwili może :
– zmodyfikować dawkę na hektar
– zmienić ustawienie wysiewu normalnego na wysiew graniczny
– wykonać wysiew graniczny z lewej lub prawej strony
– zmienić w trakcie jazdy prędkość obrotową tarcz wysiewających, dostosowując ichpracę do nawożenia normalnego, późnego dokarmiania i wysiewu granicznego
– zmniejszyć lub zwiększyć ilość przepływu z jednej lub z drugiej strony indywidualnieelektrycznie zamknąć jednocześnie oba wyloty.

Operator zostaje poinformowany:
– o pozycji zasuw
– o prędkości jazdy
– o zaprogramowanej dawce na hektar
– o prędkości obrotowej tarcz

Operator może dokonać wyboru funkcji i pozostawić je wyświetlone na ekranie: godzina, przepracowana powierzchnia, ilość wysianego nawozu w tonach, pokonana odległość, ciśnienie hydrauliczne.

Prędkość jazdy jest przekazywana do urządzenia za pomocą gniazda ISO 11786 (jeżeli ciągnik jest w nie wyposażony) lub poprzez czujnik zamontowany na tylnych kołach ciągnika lub na wale napędowym przedniej osi, jak również za pomocą radaru zamontowanego na rozsiewaczu nawozowym.

WYJĄTKOWO ŁATWA OBSŁUGA
Podstawowym celem przy opracowywaniu urządzenia QUANTRON P był komfort obsługi. Obsługa tego urządzenia stała się dziecinnie łatwa dzięki logicznie opracowanemu menu.
Urządzenie Quantron P może pracować również bez funkcji DPAE, jak również może być wyposażone w menu diagnozujące, które pozwala na proste i szybkie sprawdzenie regulacji. To elektronika musi się dostosować do nas, a nie odwrotnie…

SYSTEM KONTROLI PRZEPŁYWU NAWOZU EMC
System kontroli przepływu nawozu EMC opiera się na prostych zasadach: Wraz ze wzrostem przepływu nawozu wzrasta różnica ciśnienia między wpływem i wypływem oleju z silnika hydraulicznego napędzającego tarcze wysiewające Ciśnienie oleju docierającego do silników napędzających tarcze wysiewające dla danej dawki zależy od prędkości obrotowej tarcz wysiewających: im szybciej się obracają, tym potrzebne jest większe ciśnienie oleju
Urządzenie wyposażone jest w 3 czujniki, mierzące ciśnienie oleju w silnikach tarcz. Specjalny, opatentowany program komputerowy oblicza wymaganą dawkę (w zależności od prędkości jazdy ciągnika, szerokości roboczej i zalecanej dawki na hektar), mierzy prędkość obrotową tarcz i analizuje ciśnienie w układzie hydraulicznym napędu tarcz wysiewających.
Odpowiednio do tego ciśnienia steruje on jednoczesnym otwieraniem zasuw.
Kontrola przepływu nawozu bierze oczywiście pod uwagę zmiany lepkości oleju podczas pracy maszyny.

PRZYGOTOWANY NA PRZYSZŁOŚĆ
QUANTRON P jest wyposażony w przyłącze pozwalające na współpracę z różnymi urządzeniami elektronicznymi (N Sensor, ACT, Fieldstar, Agrotronix) i dokonywaniu dzięki nim regulacji dawki nawożenia w zależności od zasobności gleby w ramach precyzyjnego rolnictwa. Jest dostosowany do wszystkich aplikacji polowych takich jak GPS i mapy pól, dzięki którym dawka wysiewu jest dostosowywana do zmian prędkości jazdy lub do zasobności gleby w danej części pola. Możliwe jest również przesyłanie danych z QUANTRON-P do komputera.
Rozsiewacz RAUCH AXERA-H EMC prezentowany na wystawie AGRO SHOW 2008 jest wyposażony w łącze ISOBUS, które pozwala obsługiwać za pomocą komputera ciągnika John Deere wszystkie funkcje komputera QUANTRON-P. To rozwiązanie eliminuje potrzebę montowania 2 oddzielnych urządzeń sterujących w kabinie ciągnika i znacznie ułatwia pracę operatora.

opr. MS/Wrp.pl
więcej kliknij www.agroshow.pl/dladzie_as08.htm
foto: Kuhn

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]