Mszyce na plantacjach nasiennych ziemniaka!

Tegoroczna migracja wiosenna mszyc (przeloty z gospodarzy zimowych na rośliny zielne w tym również i na ziemniaki) rozpoczęła się w terminie wcześniejszym niż w 2010 roku. Mszyce związane pokarmowo z ziemniakiem zakończyły już przeloty i obecnie obserwuje się ich rozwój na ziemniakach, ostrzega PIORiN. Następuje wzrost liczebności osobników bezskrzydłych, które w miarę upływu czasu będą się stopniowo uskrzydlać.

Należy się spodziewać, że szczytowy lot letni morf uskrzydlonych, szczególnie groźnych w przenoszeniu wirusów, może wystąpić w I dekadzie lipca w całym kraju, a w rejonach północnych może się przedłużać w czasie do II, a nawet III dekady lipca. Jest to zależne od przebiegu temperatury.
Producenci sadzeniaków powinni zadbać aby niszczenie naci na plantacjach nasiennych odbyło się przed szczytowym lotem mszyc. Zabieg ten ogranicza porażenie sadzeniaków wirusami, szczególnie odmian o krótszym okresie wegetacji.
Szczegółowe informacje oraz pomoc merytoryczną można uzyskać w:
Zakładzie Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka IHAR-PIB
w Boninie, 76-009 Bonin k/Koszalina tel. (94) 342 30 31
lub 342 69 97

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności