Jesienne pożegnanie z ptakami

3 i 4 października odbędą się Europejskie Dni Ptaków – cykliczna, największa na świecie poświęcona ptakom impreza. W pierwszy weekend października ornitolodzy i ptasi pasjonaci wyruszą w teren, aby jak co roku, oszacować liczbę polskich migrujących ptaków. W Polsce organizatorem wydarzenia jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Ptakoliczenie – co to jest?
3 razy do roku – na jesieni, zimą i na wiosnę ptasi hobbyści i ornitolodzy liczą występujące na terenach wokół nich ptaki. W Polsce ich obserwacje są wprowadzane do komputerów przez wolontariuszy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i przesyłane do wybranego ośrodka badawczego w Europie. W tym roku będzie to ośrodek w Holandii. Dzięki pozyskanym w ten sposób danym można oszacować ile migrujących – wylatujących lub przylatujących w zależności od pory roku – gatunków ptaków żyje w Polsce i Europie oraz jak licznie są reprezentowane. Taka wiedza umożliwia zorientowanie się jakim jest stanie i jak zmienia się przyroda – ptaki są bardzo istotnym wskaźnikiem ekologicznym.

Każdy może liczyć
Na pożegnanie ptaków wyruszyć może każdy – obserwacji można dokonywać zarówno daleko poza miastem jak i na przedmieściach, w pobliżu terenów zielonych, na których można spotkać ptaki. Wystarczy lornetka, ciepły sweter i specjalny formularz, który można pobrać ze strony internetowej OTOP (www.otop.org.pl). Swoje obserwacje należy spisać i przesłać pod podany na formularzu adres do godziny 15.00 w niedzielę, 4 października. Dla osób, które chciałyby posłuchać o ptakach, poznać ich gatunki, spędzić interesująco czas i – być może – odkryć nowe hobby – doświadczeni wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków organizują w całej Polsce bezpłatne wycieczki. Ich lista będzie po 18 września dostępna na stronie OTOP.


Informacje dodatkowe:
OTOP – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków – jest stowarzyszeniem istniejącym od 1991 roku. Jest organizacją pozarządową oraz pożytku publicznego (można nam przekazać 1% podatku). OTOP zajmuje się ochroną dzikich ptaków oraz miejsc, w których one żyją. OTOP opiekuje się czterema rezerwatami ptaków. Jest partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków BirdLife International.