fbpx
Strona głównaPozostałeIzby Rolnicze: szacowanie strat i apel o pomoc

Izby Rolnicze: szacowanie strat i apel o pomoc

Po fali przymrozków, które wyrządziły szkody nie tylko w uprawach sadowniczych, Wielkopolska Izba Rolnicza złożyła wniosek o powołanie komisji do oszacowania skutków w uprawach. Swoje stanowisko w sprawie poszkodowanych rolników wystosowała także Izba Rolnicza w Łodzi.

Ze wstępnych informacji wynika, że na terenie województwa wielkopolskiego wskutek przymrozków nastąpiły straty w większości upraw. Największe straty odnotowano w uprawie drzew owocowych, w tym jabłoni, wiśni, czereśni oraz wczesnej śliwy, na powierzchni ok. 7 tys. ha w wysokości 70-100%. Duże straty w wysokości od 60% do nawet 100% odnotowano w uprawie kukurydzy na ziarno wcześnie wysiane. 30% straty zaobserwowano również w uprawach rzepaku, buraka cukrowego, zbóż jarych, głównie jęczmienia.

Zważając na powyższe, straty producentów rolnych mogą osiągnąć znaczne rozmiary – czytamy we wniosku wielkopolskiej izby rolniczej skierowanym do wojewody wielkopolskiego – co więcej już teraz wielu ekspertów twierdzi, iż możemy mówić o stanie klęski, stąd też WIR wyraża opinię, że korzystne byłoby oszacować rzeczywisty rozmiar szkód wyrządzonych przez tak niskie temperatury o tej porze roku, czyli w okresie niezmiernie intensywnej wegetacji roślin.”

Stanowisko w sprawie strat w uprawach rolnych powstałych wskutek przymrozków, wystosowała również Izba Rolnicza w Łodzi. Tam straty są podobne. Najwięcej ucierpiały owoce (90%) oraz ziemniaki (50%). Łódzka izba w swoim wnioski apeluje o podjęcie działań mających pomóc poszkodowanym rolnikom, proponując konkretne rozwiązania. Izba apeluje m.in. o objęcie ubezpieczeniem powszechnym upraw sadowniczych, zabezpieczenie środków finansowych na szacowanie strat oraz uproszczenia szacowania strat poprzez wprowadzenie oświadczeń podpisanych przez rolnika, wydłużenie spłaty kredytów klęskowych zaciągniętych na 5 lat z dwuletnią karencją a także uruchomienie specjalnej linii tych kredytów oraz wprowadzenia ulg podatkowych dla grup producenckich zrzeszających sadowników i uruchomienie pomocy socjalnej. Lista oczekiwań jest o wiele dłuższa.

Wicepremier i minister rolnictwa Andrzej Lepper, obiecał na ostatniej konferencji prasowej pomoc dla poszkodowanych rolników. Ma być ona oparta na podobnych zasadach, jak w ubiegłym roku, podczas klęski suszy.

Specjaliści już ostrzegają, że w tym roku nie będzie owoców na rynku, a oferowane będą o wiele droższe. Przymrozki wpłyną również niewątpliwie na tegoroczne zbiory zbóż. Szykuje się więc kolejny, trudny rok dla rolników i konsumentów.

MS
foto: M. Skoczewska – Rynek Bronisze
źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza oraz Łódzka Izba Rolnicza

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.