fbpx

Izby Rolnicze: szacowanie strat i apel o pomoc

Po fali przymrozków, które wyrządziły szkody nie tylko w uprawach sadowniczych, Wielkopolska Izba Rolnicza złożyła wniosek o powołanie komisji do oszacowania skutków w uprawach. Swoje stanowisko w sprawie poszkodowanych rolników wystosowała także Izba Rolnicza w Łodzi.

Ze wstępnych informacji wynika, że na terenie województwa wielkopolskiego wskutek przymrozków nastąpiły straty w większości upraw. Największe straty odnotowano w uprawie drzew owocowych, w tym jabłoni, wiśni, czereśni oraz wczesnej śliwy, na powierzchni ok. 7 tys. ha w wysokości 70-100%. Duże straty w wysokości od 60% do nawet 100% odnotowano w uprawie kukurydzy na ziarno wcześnie wysiane. 30% straty zaobserwowano również w uprawach rzepaku, buraka cukrowego, zbóż jarych, głównie jęczmienia.

Zważając na powyższe, straty producentów rolnych mogą osiągnąć znaczne rozmiary – czytamy we wniosku wielkopolskiej izby rolniczej skierowanym do wojewody wielkopolskiego – co więcej już teraz wielu ekspertów twierdzi, iż możemy mówić o stanie klęski, stąd też WIR wyraża opinię, że korzystne byłoby oszacować rzeczywisty rozmiar szkód wyrządzonych przez tak niskie temperatury o tej porze roku, czyli w okresie niezmiernie intensywnej wegetacji roślin.”

Stanowisko w sprawie strat w uprawach rolnych powstałych wskutek przymrozków, wystosowała również Izba Rolnicza w Łodzi. Tam straty są podobne. Najwięcej ucierpiały owoce (90%) oraz ziemniaki (50%). Łódzka izba w swoim wnioski apeluje o podjęcie działań mających pomóc poszkodowanym rolnikom, proponując konkretne rozwiązania. Izba apeluje m.in. o objęcie ubezpieczeniem powszechnym upraw sadowniczych, zabezpieczenie środków finansowych na szacowanie strat oraz uproszczenia szacowania strat poprzez wprowadzenie oświadczeń podpisanych przez rolnika, wydłużenie spłaty kredytów klęskowych zaciągniętych na 5 lat z dwuletnią karencją a także uruchomienie specjalnej linii tych kredytów oraz wprowadzenia ulg podatkowych dla grup producenckich zrzeszających sadowników i uruchomienie pomocy socjalnej. Lista oczekiwań jest o wiele dłuższa.

Wicepremier i minister rolnictwa Andrzej Lepper, obiecał na ostatniej konferencji prasowej pomoc dla poszkodowanych rolników. Ma być ona oparta na podobnych zasadach, jak w ubiegłym roku, podczas klęski suszy.

Specjaliści już ostrzegają, że w tym roku nie będzie owoców na rynku, a oferowane będą o wiele droższe. Przymrozki wpłyną również niewątpliwie na tegoroczne zbiory zbóż. Szykuje się więc kolejny, trudny rok dla rolników i konsumentów.

MS
foto: M. Skoczewska – Rynek Bronisze
źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza oraz Łódzka Izba Rolnicza

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.