fbpx

Fascynujący świat badań firmy BASF

To co jest do odkrycia na tej fotografii, jest dla ludzkiego oka właściwie niewidzialne – grzyb rdzy przebijający się przez powierzchnię liścia soji. Ten trujący grzyb może zniszczyć nawet do 80% zbiorów soji, zagrażając tym samym ważnemu podstawowemu produktowi spożywczemu wielu ludzi na całym świecie. Z tego powodu badacze firmy BASF pracują nad rozwojem roślin soji z zastosowaniem biotechnologii, które same będą mogły bronić się przed grzybem rdzy. N

Kto chciałby zgłębić ukryte procesy zachodzące w przyrodzie, powinien dokładniej przyjrzeć się zdjęciu. Dzięki ośmiusetkrotnemu powiększeniu udało się bowiem naukowcom-fotografom, Oliverowi Meckesowi i Nicole Ottawa, pracującym na zlecenie firmy BASF, niezwykłe zgłębienie form i struktur mikrokosmosu. Zdjęcie rdzy soji powstało przy użyciu najnowocześniejszej technologii, jaką jest elektronowa mikroskopia skaningowa. Zdjęcie jest jednym z dwunastu motywów serii BASF Obrazy ze świata badań”, które można od zaraz oglądać w internecie i ściągać.
Oliver Meckes i Nicole Ottawa udokumentowali rozwój grzyba rdzy w liściu soji łącznie na pięciu zdjęciach – od pierwszego kontaktu rdzy soji aż do przebicia się zarodni grzyba przez powierzchnię liścia.
Pomimo piękna tego spektaklu, natury badacze firmy BASF chcą uchronić soję przed tym grzybem. Pracują oni bowiem nad rozwojem roślin soji, które będą odporne na tego szkodnika. W tym celu przenoszą na soję geny innych roślin, które potrafią skutecznie bronić się przed grzybem. “Zmodyfikowane w ten sposób rośliny soji posiadają wzmocnioną ścianę komórkową w miejscu ataku grzyba, dzięki czemu nie jest on w stanie wniknąć do środka, albo też roślina ratuje zdrowe części swoich liści dzięki zaprogramowanemu obumieraniu komórki zaatakowanej przez grzyba”, wyjaśnia Holger Schultheiss, badacz z BASF Plant Science. Genetycznie zoptymalizowane rośliny soji znajdują się jeszcze w stadium rozwoju. Pierwsze odmiany odporne na rdzę zostaną wprowadzone na rynek za kilka lat.

Serię zdjęć BASF “Świat badań nauki” znajdą Państwo na stronie internetowej: www.basf.de/forschungsbilder

Nagrodzony fotoreportaż na temat rdzy soi dostępny jest na stronie: www.eyeofscience.com/eos2/deutsch/award/indexepreis.html

źródło: Wojciech Krzywicki
Public Relations Manager – BASF Polska

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.