Fałszywki ostrzej karane

Co roku na polski rynek wprowadza się do obrotu 40 tysięcy ton środków ochrony roślin. Wśród nich coraz więcej jest fałszywek. Jaki to stanowi procent ogólnej wartości, dokładnie nie wie nikt. 7 tysięcy zeszłorocznych kontroli w oficjalnych punktach sprzedaży niczego nie wykryły. Ale jest też czarny rynek”. N”

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że od dwóch lat obserwuje się zjawisko wprowadzania do obrotu – poza oficjalną siecią sprzedaży środków – niewiadomego pochodzenia środków ochrony roślin.

Ten poza oficjalny obrót to na przykład coraz częściej spotykane ogłoszenia o sprzedaży wyjątkowo tanich środków ochrony roślin w Internecie. Eksperci przestrzegają jednak przed takimi okazjami”. Zamiast ochrony roślin można bowiem doprowadzić do ich zniszczenia. Do walki z fałszywkami poważniej przystąpiła także prokuratura i policja. Jeszcze do niedawna traktowano to jako sfałszowanie znaku towarowego i bardzo często umarzano takie postępowania. Teraz zmieniono kwalifikacje czynu.

A to oznacza, że karą może być nawet 8 lat więzienia.

E.G.
na podst. tvp rolna