fbpx

Ceny żywca biją rekordy

Przeciętne ceny netto zakupu bydła i kurcząt ustanowiły nowe rekordy. Jednocześnie po raz pierwszy w historii przekroczyły próg 6 PLN/kg w przypadku bydła i próg 4 PLN/kg w przypadku kurcząt. W tym samym tygodniu, po raz pierwszy od ponad dwóch lat próg 5 PLN/kg przekroczyły ceny zakupu trzody chlewnej.

Najwcześniej, bo już w połowie czerwca zaczęło drożeć bydło. Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w drugim tygodniu czerwca za kilogram żywca zakłady mięsne płaciły przeciętnie 5,33 PLN netto. Według najnowszych danych (za trzeci tydzień września, 19-25.09) zapłata ta wzrosła do 6,00 PLN. To imponujący wzrost prawie o 13% w przeciągu 15 tygodni. Obecnie bydło jest o 34% droższe niż w tym samym tygodniu rok temu.
Trzoda chlewna drożeje nieprzerwanie od początku sierpnia. Na początku obecnego okresu wzrostów kosztowała 4,68 PLN/kg żywca (netto) a obecnie 5,04 PLN/kg. To wzrost prawie o 8% w 8 tygodni. Ostatnio trzoda chlewna osiągała lepsze ceny przez krótki okres od połowy czerwca do końca lipca 2009 roku.
Nigdy tak drogie jak dziś nie były również kurczęta. Ich ceny rosły bardzo szybko w lipcu i na początku sierpnia. Potem nieznacznie spadły, ale od początku września znów rosną. Dziś kurczęta brojlery kosztują przeciętnie 4,00 PLN/kg. To prawie o 15% więcej niż w pierwszym tygodniu lipca, kiedy cena wynosiła 3,50 PLN/kg.
Na wysokie ceny żywca składa się kilka czynników. W przypadku kurcząt brojlerów i trzody chlewnej zazwyczaj w tym okresie roku ceny są wysokie. W tym roku dodatkowo wzrostom
sprzyjało ograniczenie podaży na skutek niskiej opłacalności w poprzednich miesiącach. Na wysokie ceny bydła wpływa jego stosunkowo niska podaż w całej UE oraz duży popyt ze strony rynków pozaunijnych. W ostatnich tygodniach wzrostom cen wszystkich wymienionych gatunków żywca sprzyjało również osłabienie się złotego wobec euro oraz osłabianie si ę euro wobec głównych walut.
Na dzień dzisiejszy, wydaje si ę, że potencjał do dalszych podwyżek cen żywca nie jest duży. Prawdopodobnie w najbliższych tygodniach zaczną spadać ceny trzody chlewnej. W tym samym kierunku będą również podążać ceny kurcząt brojlerów. Największą zagadką są ceny bydła. W ich
przypadku nie są nawet wykluczone dalsze wzrosty.

Ceny bydła w UE
Ceny bydła rzeźnego w UE wciąż rosną. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, przeciętna cena zakupu młodych byków w trzecim tygodniu września (19-25.09) przekroczyła 3,55 EUR/kg w wadze poubojowej. To o 7% więcej niż w drugim tygodniu czerwca, kiedy cena wynosiła 3,31 EUR/kg i kiedy rozpoczęła si ę obecna faza wzrostów. Dziś cena jest o 12% wyższa niż przed rokiem. Bardzo dobrej sytuacji na rynku sprzyja wysoki popyt na unijną wołowinę na rynkach krajów trzecich.
Źródło: AgroTydzień Nr 210 – 3 października 2011

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.