AGROTECH zbliża się wielkimi krokami

Najchętniej odwiedzane targi rolnicze odbędą się od 12 do 14 marca 2010 r. W 2009 r. padł rekord – 40 tysięcy zwiedzających, blisko 500 wystawców z 13 państw, 800 modeli najnowocześniejszych maszyn i urządzeń do prac polowych, 200 modeli ciągników w tym te nowatorskie napędzane energią słoneczną, a wszystko na 40 tysiącach metrów kwadratowych.

AGROTECH to jedna z największych w Europie, a z pewnością największa w Polsce, impreza wystawiennicza poświęcona technice rolniczej. Klasyfikowana na bardzo wysokiej 4 pozycji w kraju wśród wystaw o największej liczbie zwiedzających, ustępuje miejsca jedynie poznańskiej BUDMIE I FARMIE oraz pokazom lotniczym Air Show, współorganizowanym przez Targi Kielce. Nasi goście to rolnicy z całego kraju i państw ościennych, kontrahenci, eksperci zajmujący się techniką rolniczą, attache rolni akredytowani w Polsce oraz studenci i uczniowie szkół rolniczych.

Na targach AGROTECH, jak co roku, można będzie obejrzeć nowoczesny sprzęt i wyposażenie dla rolnictwa, m.in. wszystkie marki ciągników rolniczych dostępne na polskim rynku oraz szeroką gamę sprzętu rolniczego, prezentowane przez polskich producentów i dealerów zagranicznych koncernów. Targi to okazja do zapoznania się z bogatym asortymentem sprzętu dla rolnictwa. Na tle wystawców zagranicznych polska oferta handlowa zawsze prezentuje się bardzo dobrze i konkurencyjnie.

Popularność targom AGROTECH zapewniają także premiery i pokazy nowości, będące świadectwem niezwykłego postępu technologicznego, jaki w ciągu kilku ostatnich lat dokonał się w rolnictwie. Nie bez powodu to właśnie podczas targów AGROTECH, co roku wręczana jest prestiżowa nagroda Maszyna Rolnicza Roku, przyznawana przez Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa.

Targi to nie tylko pokaz maszyn, ale również forma edukacji dla rolników. Także w 2010 roku podczas edycji Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH zostaną uruchomione punkty konsultacyjne dla rolników. Fachowych porad z zakresu programów pomocowych będą udzielali pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zwiedzający będą mogli uzyskać informacje między innymi na temat nowych zasad płatności bezpośrednich, w tym dopłat do bydła oraz roślin strączkowych i motylkowych. Specjaliści doradzą, jakie dokumenty należy złożyć, aby uzyskać rentę strukturalną lub skorzystać z dotacji na modernizację gospodarstwa. Dodatkowo będzie można dowiedzieć się, jakie warunki należy spełnić aby skorzystać ze znowelizowanego programu Młody rolnik”.

W 2010 r. w Hotelu Kongresowym, w ramach wystawy AGROTECH, odbędzie się organizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jednoczesnego patrona honorowego targów oraz Ambasadę Królestwa Niderlandów konferencja pod tytułem “Wykorzystanie biomasy rolniczej do celów energetycznych. Biogazownie rolnicze – szansą na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego gospodarstwa rolnego oraz dywersyfikację źródeł przychodów”.

Tradycyjnie równolegle do AGROTECHU odbędą się Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. W Kielcach wystawcy prezentują nie tylko narzędzia i maszyny wykorzystywane w transporcie i obróbce drewna, ale i środki ochrony lasu przed szkodnikami, mapy oraz zaawansowane systemy informatyczne. Targi LAS-EXPO to miejsce spotkań pracowników przemysłu drzewnego i leśników – branż współpracujących ze sobą przy pozyskiwaniu i wykorzystaniu surowca drzewnego.

Honorowy patronat nad targami objęła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, która jest najstarszą z 17 dyrekcji wchodzących w skład Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Zajmuje ona bardzo duży obszar: województwo świętokrzyskie, południową część mazowieckiego, oraz niewielkie fragmenty małopolskiego i łódzkiego. Radomskiej dyrekcji podlegają 23 nadleśnictwa oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej Lasów Państwowych w Jedlni – Letnisko.