Zimowy sport na czterech łapach Husqvarna Tour 2012

05.01.2012 r. rozpoczyna się VI edycja jednego z najtrudniejszych wyścigów psich zaprzęgów w Europie – Husqvarna Tour. 70 ekip najlepszych maszerów z całego świata, w ciągu 4 dni pokona prawie 150 km trasy! To niecodzienne widowisko, z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę kibiców – nie tylko zwolenników sportów zimowych…

Na początku 2012 r. w Jakuszycach k. Szklarskiej Poręby, rozegra się jeden z najtrudniejszych, międzynarodowych średniodystansowych wyścigów psich zaprzęgów – Husqvarna Tour. Na trasie Biegu Piastów do rywalizacji stanie rekordowa liczba 70. załóg z całej Europy. Podczas ostatniej edycji na starcie mieliśmy rekordową wówczas liczbę psów – ponad 400. W tym roku będzie ich już 700! – powiedziała Marta Winiarek-Miętus, Rzecznik Prasowy zawodów Husqvarna Tour. W tym roku wyścig Husqvarna Tour jest rozgrywany w formule midowej” (4 etapy) lub “sprinterskiej” (4 etapy). Ponadto, każda z formuł podzielona jest odpowiednio na klasy: 12 psów w zaprzęgu, 6 psów w zaprzęgu oraz klasa skijouring – 1-2 psy w zaprzęgu. Do pokonania prawie 150 km trasy, w otoczeniu pięknych, zimowych Karkonoszy.
Sport ten, choć nietypowy, jest dobrze znany na świecie i coraz bardziej popularny w Polsce. W zawodach psich zaprzęgów, Polacy odnoszą coraz większe sukcesy – wielokrotnie stawali na podium najbardziej znanych gonitw. Najważniejszą cechą charakterystyczną dla ducha tej dyscypliny są ludzie i ich najlepsi przyjaciele – psy. Zwierzęta są bardzo oddane swoim właścicielom. Wynika to z ciągłej opieki, pielęgnacji i dbałości o stan zdrowia zwierząt. Poza tym startujące ekipy – co widać każdego roku podczas Husqvarna Tour, czerpią niezwykłą radość z możliwości wspólnego ścigania się po zaśnieżonych trasach. Wyścigi psich zaprzęgów to bowiem sport rodzinny – wszyscy w rodzinie muszą pracować na sukces. Sport ten to niezwykle trudna dyscyplina, w której odnosi się największe sukcesy, oczywiście tylko wtedy – kiedy istnieje silna więź, oparta na zaufaniu pomiędzy psami i ich właścicielem – dodaje Marta Winiarek Miętus.

Bycie maszerem oznacza całkowitą zmianę stylu życia. Każda chwila podporządkowana jest psom, ich rozwojowi i pielęgnacji. Ten sport trzeba kochać. Na mecie nic nie dostarcza tyle radości, jak błękitne błyszczące oczy psów i ich radośnie merdające ogony. Pomimo zimna i zmęczenia jesteśmy szczęśliwi, że miesiące przygotowań nie poszły na marne. Wiemy, że w przyszłym roku pojawimy się w tym samym miejscu, na tych samych zawodach – tylko po to, by doświadczyć tych samych emocji. Do tegorocznej edycji Husqvarna Tour mam dwanaście przygotowanych psów, w tym Pepe, który zaginął na 103 dni – mówi Łukasz Paczyński, wieloletni maszer i uczestnik międzynarodowych zawodów m.in. Husqvarna Tour.
Historia wyścigów psich zaprzęgów liczy już ponad 100 lat – jest to niezwykła dyscyplina, która łączy w sobie wielkie sportowe emocje oraz ukazuje doskonałą współpracę ludzi i psów. To wszystko sprawia, że Husqvarna Tour jest ciekawym przeżyciem dla każdego miłośnika sportu i zwierząt, bez względu na wiek.

Biuro Prasowe:
Od 5 stycznia na miejscu trwania zawodów będzie pracowało Biuro Prasowe Husqvarna Tour. Biuro Prasowe będzie, jak co roku, mieściło się w restauracji Biathlon przy Polanie Jakuszyckiej.
Zapraszamy do współpracy i do odwiedzenia nas na miejscu. Prosimy o potwierdzenie obecności: mmietus@compress.com.pl, mzielinska@compress.com.pl .

Równolegle pracować będzie Biuro Prasowe Husqvarna w Warszawie (pkrzesinski@compress.com.pl).

PROGRAM ZAWODÓW:

5 stycznia 2012 r.
11:00 – start do 1 etapu SPRINT – 11 km (6 psów), 15 km (12 psów, Skj)
13.00 – start do 1 etapu MID – 30 km (2 x 15 km)

6 stycznia 2012 r.
13:00 – start do etapu 2 SPRINT – 11 km (6 psów) i 15 km (12 psów, Skj)
18.00 – start do etapu 2 MID – 30 km (etap nocny )

7 stycznia 2012 r.
11.00 – start do etapu 3 SPRINT – 11 km i 15 km
13:00 – start do etapu 3 MID – 30 km

8 stycznia 2012 r.
9:00 -start do etapu 4 SPRINT – 11 km i 15 km
11:00 – start do etapu 4 MID – 15 km

14.00 – Ceremonia Dekoracji Zwycięzców oraz wręczenie nagród

Więcej informacji na www.husqvarna.pl i www.borderrush.com

Informacje uzupełniające
Spółka Husqvarna® – największy światowy producent wysokiej klasy urządzeń mechanicznych, przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni przez cały rok, takich jak m.in. pilarki, wykaszarki, kosiarki i traktory ogrodowe. Jest również europejskim liderem w produkcji systemów nawadniających pod marką Gardena, a także wiodącym producentem narzędzi tnących i diamentowych dla przemysłu budowlanego. Przychody netto za 2010 rok osiągnęły poziom 32 miliardów koron szwedzkich, a średnia liczba zatrudnionych pracowników wyniosła 15.000 osób. Dodatkowe informacje o firmie dostępne są na stronie: www.husqvarna.com