Zielona szkoła John Deere

Światowy postęp technologiczny, jest szeroko obecny we wszystkich dziedzinach powiązanych z mechanizacją, techniką dotyczy również zagadnień rolniczych. Niestety, w tak szybko rozwijającym się świecie maszyn rolniczych – jak i rolnictwa samego w sobie – brakuje przekazu tej specjalistycznej wiedzy w szkołach rolniczych i technicznych.

Światowy postęp technologiczny, który szeroko obecny we wszystkich dziedzinach powiązanych z mechanizacją, techniką dotyczy również zagadnień rolniczych. Technika rolnicza stoi dziś na bardzo wysokim poziomie prezentując najnowsze rozwiązania budowy maszyn rolniczych (ciągniki, kombajny, sieczkarnie samojezdne, prasy zwijające itd.). Mnóstwo w nich detali elektronicznych, hydraulicznych, systemów sterowania i do pozyskiwania danych.

Wszystko podporządkowane coraz bardziej rygorystycznym wymogom ochrony środowiska i wykończone z dbałością o najmniejsze szczegóły, aby zapewnić komfort pracy. Światowi producenci przeznaczają znaczne kwoty na badania i rozwój technologiczny, który zapewnia ich klientom dostęp do najnowocześniejszego sprzętu. Nikogo już nie dziwi klimatyzacja w traktorze czy kombajnie, a bezstopniowa skrzynia biegów czy satelitarny system sterowania pozyskują wysokie zainteresowanie.

Niestety, w tak szybko rozwijającym się świecie maszyn rolniczych – jak i rolnictwa samego w sobie – brakuje przekazu tej specjalistycznej wiedzy w szkołach rolniczych i technicznych. Nie zawsze dysponujemy najświeższymi nowinkami z zakresu techniki rolniczej, a nasi uczniowie, a nawet ich rodzice, oczekują od nas przekazywania takiej wiedzy. To młodzi rolnicy, którzy już teraz pracują w gospodarstwach swoich rodziców, a za chwilę będą sami je prowadzić. Oni już wiedzą, co oznacza dobry sprzęt w gospodarstwie i chcą się o nim dowiedzieć więcej, – mówi Dorota Chuda, nauczycielka z Zespołu Szkół Rolniczych i Budowlanych w Lesznie.

Dlatego firma John Deere, jako lider produkcji maszyn rolniczych na świecie, zainaugurowała Zieloną Szkołę John Deere”, pierwszy w branży program edukacyjny skierowany dla szkół średnich rolniczych i technicznych. Podczas spotkania w siedzibie firmy w Jelonku k/Poznania uczniowie nie tylko poznają historię i działalność firmy, ale są im przedstawione najnowsze rozwiązania technologiczne, które znaleźć można w każdej z maszyn tej marki. W kilku blokach tematycznych przedstawione są produkty, trendy komputerowej diagnostyki maszyn, logistyka i dopasowanie zamówień maszyn do potrzeb klienta, logistyka i zasadność stosowania oryginalnych części zamiennych. Nie brakuje też praktyki. Aby “poczuć zieloną stronę mocy”, uczniowie pod pilnym okiem operatora mają okazję do jazdy próbnej jednym z ciągników najwyższych serii oferowanych przez John Deere mocy.

Mając na bardzo dużą wypadkowość, jaka występuje w gospodarstwach rolnych, John Deere podkreśla również kwestię bezpiecznej i rozsądnej pracy. We współpracy z pracownikami Wielkopolskiego Zarządu Okręgowego PCK, prowadzony jest pokaz udzielania pierwszej pomocy w sytuacji utraty kończyny czy zaniku czynności życiowych. Uczestnicy tego krótkiego kursu ćwiczą osobiście na fantomie jak udzielać pomocy poszkodowanemu.

Jest to dobra forma przekazywania młodym ludziom takiej wiedzy – a przede wszystkim – umiejętności. Zresztą każdemu z nas jest ona potrzebna. Prowadzimy wiele kursów dla firm, ale z taką propozycą sposobu prezentacji spotkaliśmy się po raz pierwszy, – powiedziała Justyna Kowalska-Zych na pytanie jak PCK widzi takie inicjatywy.

Tak więc korzyść dla szkół – a przede wszystkim dla uczniów jest znaczna. Młodzież zdobywa nowe spojrzenie na otoczenie, na “nową rzeczywistość” w jakiej znalazła się Polska po wejściu do Unii Europejskiej.

Jak zauważają zgodnie nauczyciele, unia wymaga wykształconych ludzi. Podręczniki i prasa nie wystarczą, ważny jest osobisty kontakt. Dlatego projekt John Deere spotkał się z zainteresowaniem. Dla prowadzących zajęcia w szkołach przekazywany jest zestaw materiałów (katalogi, prezentacje multimedialne, filmy) do wykorzystania podczas przyszłych zajęć.


Na podstawie materiałów prasowych John Deere Polska
Alan