fbpx
Strona głównaPozostałeWzrosły ceny w skupie owsa

Wzrosły ceny w skupie owsa

Pod koniec listopada odwróceniu uległa spadkowa tendencja cen skupu zbóż. W skali tygodnia (26.11-02.12) potaniało jedynie ziarno konsumpcyjne – pszenica o ponad 2% oraz żyto i jęczmień (o niespełna 1%). Istotnie obniżyła się taże cena pszenżyta paszowego – o prawie 4%.

W pozostałych przypadkach odnotowano wzrost średnich cen skupu, w największym stopniu dla owsa konsumpcyjnego – o ponad 9% (niemniej obrót jego ziarnem w strukturze zakupu nie przekracza0,3%). Kształtowanie się cen w kolejnych tygodniach będzie w znacznym stopniu uzależnione od notowań cen zbóż, głównie pszenicy, na giełdach europejskich. Presję na ich wzrost mogą wywoływać informacje o stratach w uprawie zbóż w Argentynie, natomiast w kierunku ich lekkiej obniżki oddziaływać będzie prawdopodobne zwiększenie zasiewów w przyszłym roku oraz niższe zapotrzebowanie na zboża paszowe będące wynikiem spadkowej fazy cyklu świńskiego zarówno w Polsce jak też u czołowych producentów trzody chlewnej w Europie.

źródło: AgroTydzień nr 27 – Bank BGŻ
opr. Ms
Wrp.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.