fbpx
Strona głównaWiadomościWięcej Natury w szkołach

Więcej Natury w szkołach

Zajęcia na temat Natury 2000 w szkołach oraz warsztaty wyjazdowe na obszarach naturowych zaproponuje od nowego roku szkolnego Stowarzyszenie na rzecz Ekorozwoju Agro – Group szkołom z woj. podlaskiego oraz okolic.

Do bezpłatnego udziału w projekcie zaproszone zostaną klasy 4 – 6 szkół podstawowych oraz gimnazja z obszaru:

  • woj. podlaskie – cały obszar
  • woj. mazowieckie: powiat łosicki, siedlecki, sokołowski, węgrowski, wyszkowski, ostrowski, makowski, ostrołęcki
  • woj. warmińsko – mazurskie: powiat piski
  • woj. lubelskie: powiat bielski

Jakie korzyści ma szkoła z udziału w projekcie? Około 50 jej uczniów skorzysta z warsztatów w szkole oraz warsztatów wyjazdowych na obszarach Natura 2000. Ponadto otrzyma ścienną mapę obszarów Natura 2000 Polski pn – wsch oraz komplet materiałów dydaktycznych do prowadzenia zajęć na temat Natury 2000. Szkoła, w zamian za to, przygotuje i przeprowadzi szkolny projekt Natura 2000 w formie apelu, gazetki ściennej czy wystawy okolicznościowej. Warsztaty w szkołach będą prowadzone w okresie jesienno – zimowym 2009/2010, zaś warsztaty wyjazdowe – do końca roku 2010.
Zainteresowane udziałem szkoły powinny odesłać zgłoszenie uczestnictwa, które zostanie przesłane wraz z zaproszeniem do szkół z wymienionego obszaru we wrześniu 2009 roku. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Potrzeby Polaków w zakresie edukacji ekologicznej pozostają wciąż niezaspokojone. Tylko 20% mieszkańców Polski podaje prawdziwą definicję pojęcia zrównoważony rozwój” (GFK Polonia i Bayer, 2005). Głównym źródłem informacji o środowisku są środki masowego przekazu (W. Mirowski, 1999 r.). Społeczność Polski północno – wschodniej wykazuje niską w zestawieniu z pozostałymi regionami Polski (71%) akceptację potrzeby i rozszerzania działań ochronnych (Instytut na rzecz Ekorozwoju, 000). Są przekonani, że żyją w tak czystym środowisku, że niezasadne są starania o poprawę jego jakości. Względnie zainteresowana kwestiami ekologicznymi młodzież wyrasta na nisko wrażliwych na sprawy środowiskowe studentów, którzy za moment będą decydować o tym, jaką przyrodę pozostawimy naszym dzieciom.
Celem projektu jest zwiększenie świadomości w zakresie zasobów przyrodniczych, potrzeb i metod ochronnych oraz możliwych korzyści z ochrony przyrody wśród młodzieży szkolnej zamieszkującej obszary Natura 2000 Polski północno – wschodniej. Działania są realizowane w ramach projektu “Edukacja – naturalnie! – akcja edukacyjna dla młodzieży szkolnej z obszarów Natura 2000 Polski pn-wsch.” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.”

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.