Warzywa będą tańsze

W porównaniu z rokiem ubiegłym większość nowalijek jest o 20% droższa. Jednak rosnąca podaż powoduje, że ceny tych warzyw sukcesywnie spadają. Zdaniem ekonomistów ceny żywności przestały być czynnikiem inflacjogennym. Wszystko wskazuje, że warzywa i owoce będą relatywnie tańsze w porównaniu z cenami innych produktów żywnościowych.

Dobre warunki meteorologiczne pozwoliły na przyspieszenie około 3 tygodnie siewów roślin uprawnych. Jeżeli korzystne warunki utrzymają się w czerwcu to także znacznie wcześniej pojawią się w sprzedaży warzywa i owoce pochodzące z upraw polowych. Obecnie krajowe nowalijki i truskawki pochodzą spod osłon. Ceny warzyw nowalijkowych wzrosły średnio o 20%. Najdroższe są kalafiory, za które teraz w ofercie hurtowej Rynku w Broniszach odbiorcy płacą około 3,50 zł/szt. Jest to o połowę drożej niż w maju 2007. Droga jest także fasola szparagowa (ponad 70%), najczęściej występująca cena za kilogram to 19,00 zł w ubiegłym roku było to 11,00 zł. Najmniej zdrożały pomidory i ogórki szklarniowe. Ogórki długie kosztują podobnie jak w roku ubiegłym, pomidory sprzedawane są w cenie od 3,50 do 4,50 zł/kg, w 2007 cena maksymalna wynosiła 3,66 zł/kg.

Drogie są warzywa korzeniowe pochodzące ze zbiorów 2007. Marchew jest droższa 2,5 krotnie, pietruszka i pory o 1/3, taniej o połowę płaci się za selery. Znacznie tańsze są także ziemniaki i to zarówno stare” jak i “młode”. Ziemniaki młode z polskiej produkcji na Rynku Hurtowym w Broniszach sprzedawane są w cenie od 2,00 – 4,00 zł, w ub. roku od 4,00 do 6,00. Ziemniaki stare kosztują tylko 1/3 ceny ubiegłorocznej.Rosną dostawy krajowych truskawek spod osłon, skutecznie likwidując import. Teraz w Broniszach kilogram owoców kosztuje od 5,50 do 7,50 zł (owoce sprzedawane są w opakowaniach po 2 kg). W ubiegłym roku pierwsze truskawki były tańsze, ale tylko o 50 groszy.

Przy tak ciepłej pogodzie pierwsze dostawy truskawek pochodzących z produkcji polowej spodziewane są za 2 tygodnie. W trzeciej dekadzie czerwca powinny pojawić się już deserowe maliny i borówka amerykańska. Podobnie wcześnie można spodziewać się pierwszych owoców z drzew. W tym roku, pogoda była doskonała dla produkcji sadowniczej – oceniają ogrodnicy. Ich zdaniem jeżeli nadal pogoda dopisze będziemy mieli bardzo dużo krajowych owoców.

opr. MS, Wrp.pl
źródło: Rynek Hurtowy Bronisze