fbpx

Rynek zbóż: ceny pszenicy osłabły

W minionym tygodniu, notowania cen pszenicy w transakcjach terminowych na rynku amerykańskim nieznacznie osłabły, głównie w wyniku spadku tempa eksportu pszenicy z USA w związku z umocnieniem się dolara i spadkiem konkurencyjności amerykańskiej pszenicy w stosunku do ziarna oferowanego przez kraje Basenu Morza Czarnego i UE, a także poprawy kondycji upraw w Argentynie, dzięki wystąpieniu bardzo potrzebnych w tym kraju opadów deszczu. N

W analizowanym tygodniu, na unijnych giełdach ceny pszenicy również nieznacznie spadły. W piątek 30/01, cena pszenicy (kontrakt marcowy) na giełdzie w Paryżu była o 0,7% niższa w stosunku do ceny sprzed dwóch tygodni i wyniosła 151,00 EUR/t. Z kolei, cena kukurydzy w kontrakcie marcowym na giełdzie MATIF wzrosła o 1,0% do poziomu 140,00 EUR/t.

Na giełdzie LIFFE w Londynie, na przestrzeni ostatniego tygodnia cena pszenicy w kontrakcie styczniowym spadła o 3,3% do poziomu 116,50 funtów/t.W przeciągu analizowanego tygodnia, notowania cen soi na giełdzie w Chicago uległy dalszemu osłabieniu, na co przede wszystkim wpłynęły informacje o wystąpieniu opadów deszczu w Argentynie i Brazylii i poprawie kondycji upraw soi w tych krajach. Dalsze obfite opady deszczu spodziewane są w bieżącym tygodniu. Jeżeli wystąpią, obszar dotknięty suszą w Argentynie może zmniejszyć się do 25%. W ostatnich tygodniach, wysoki eksport soi z rynku amerykańskiego oraz problemy pogodowe w Argentynie są czynnikami, które stanowią wsparcie dla cen soi na rynku amerykańskim. Jeżeli, znaczenie tych czynników osłabnie, ceny soi w USA mogą ulec głębszej korekcie.

Na przestrzeni minionego tygodnia, notowania cen rzepaku w kontrakcie lutowym na giełdzie MATIF spadły o 3,6% do 285 euro/t, na co wpłynęło ograniczenie zapotrzebowania na rzepak w świetle pojawiających się szans na ograniczenie strat w zbiorach soi w Argentynie w wyniku poprawy kondycji zasiewów upraw w tym kraju.

źródło: Tadeusz Szymańcza/MIR
foto: WRP
McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.